Ukraina rrëzon 17 dronë në rajonin e Odesa-s, godet ndërtesat

ukraina rrezon 17 drone ne rajonin e odesa s godet ndertesat

Forcat ukrainase rrëzuan 17 dronë rusë mbi rajonin jugor të Odesës , thanë zyrtarët, duke shtuar se sulmet shkaktuan dëme në një lagje në lumin Danub që kufizohet me Rumaninë, anëtare e NATO-s.

“Shtatëmbëdhjetë drone u rrëzuan nga forcat tona të mbrojtjes ajrore”, shkroi guvernatori rajonal Oleg Kiper në Telegram, duke shtuar se nuk kishte viktima civile.

Por, për fat të keq, ka edhe goditje”, tha ai. “Në disa vendbanime të rrethit të Izmailit , u dëmtuan magazina dhe ndërtesa prodhuese, makineri bujqësore dhe pajisje të ndërmarrjeve industriale.”

Porti i lumit Danub i Izmail është bërë një rrugë kryesore eksporti për produktet ukrainase nëpërmjet Rumanisë pas tërheqjes së Rusisë në korrik nga një marrëveshje drithërash e ndërmjetësuar nga OKB-ja e Detit të Zi që kishte për qëllim të siguronte dërgesa të sigurta drithërash nga Ukraina.

Ushtria e Ukrainës tha se Rusia kishte përdorur dronë sulmues Shahed të prodhuar nga Irani në sulmin “masiv” gjatë natës, i cili “u drejtua në infrastrukturën civile të zonës së Danubit”.

Sulmet vijnë një ditë pasi Ukraina luftoi kundër një breshërie të dronëve rusë në rajonin e Odesës.

Ushtria ruse tha të dielën se kishte shënjestruar objektet e magazinimit të karburantit në qytetin port të Reni, i cili gjithashtu shtrihet në lumin Danub që ndan Ukrainën nga Rumania.

Sulmi i së hënës vjen disa orë përpara një samiti në Rusi midis presidentit Vladimir Putin dhe liderit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili shpreson të ringjallë marrëveshjen e grurit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts