Ukraina: Rusia bombardoi 40 qytete në rajonet Donbas dhe Luhansk

Forcat ruse kanë sulmuar më shumë se 40 qytete në rajonet lindore në Donbas dhe Luhansk.

Lajmi është bërë me dije nga Ushtria e Ukrainës.

“Pushtuesit kanë qëlluar më shumë se 40 qytete në rajonin Donetsk dhe Luhansk, duke shkaktuar shkatërrime në më shumë se 47 vende, kryesisht në shkolla dhe banesa. Si pasojë e këtyre sulmeve humbën jetën pesë civilë dhe 12 të tjerë u plagosën”, bënë me dije forcat ushtarake ukrainase.

KujtojmĂ« se muajin  e kaluar Rusia synonte tĂ« merrte nĂ« kontroll tĂ« plotĂ« rajonin e Donbasit. MijĂ«ra trupa ruse u vendosĂ«n nĂ« rajon duke sulmuar nĂ« tĂ« gjitha anĂ«t nĂ« pĂ«rpjekje tĂ« rrethuar forcat ukrainase.

96b0df02 6cd1 4eeb 8913 900297442b1c

(BalkanWeb)

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.