Ukraina: Rusia po bllokon ndihmën humanitare

09:00 20/03/2022

NĂ« raportimin e mĂ«ngjesit mbi situatĂ«n e luftĂ«s, forcat e armatosura ukrainase kanĂ« akuzuar RusinĂ« pĂ«r “krijimin e qĂ«llimshĂ«m tĂ« kushteve pĂ«r njĂ« krizĂ« humanitare” nĂ« zonat e pushtuara.

Në deklaratë thuhet se Rusia nuk ka dhënë akses për lëvizjen e autokolonës humanitare ndërsa u përpoq të kalonte në rajonin jugor të Khersonit, i cili ka qenë nën pushtimin rus prej ditësh.

Ukraina shtoi se Moska nuk kreu operacione sulmuese të vazhdueshme të shtunën, sepse ishte duke u fokusuar në zëvendësimin e humbjeve aktuale dhe rivendosjen e pajisjeve të dëmtuara./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *