Ukraina sekuestron pronat e ish-presidentit Petro Poroshenko

16:53 06/01/2022

Një gjykatë në Ukrainë ka ngrirë pronat e ish-presidentit, Petro Poroshenko, si pjesë e hetimeve që autoritetet kanë nisur kundër atij, lidhur me akuzat për tradhti të lartë.

Poroshenko mohon këto akuza.

“Gjykata ka vendosur qĂ« tĂ« sekuestrojĂ« pronĂ«n e dyshuar, qĂ« i takon atij”, tha Zyra e Prokurorit tĂ« PĂ«rgjithshĂ«m pĂ«rmes njĂ« deklarate tĂ« lĂ«shuar mĂ« 6 janar.

Byroja ShtetĂ«rore pĂ«r Hetime tha muajin e kaluar se ndaj Poroshenkos kanĂ« nisur hetime zyrtare pĂ«r tradhti tĂ« lartĂ«, duke e akuzuar atĂ« pĂ«r “lehtĂ«sim tĂ« aktiviteteve” pĂ«r separatistĂ«t qĂ« luftojnĂ« me forcat qeveritare nĂ« konfliktin nĂ« lindje tĂ« UkrainĂ«s, qĂ« shpĂ«rtheu mĂ« 2014, e qĂ« deri mĂ« tani ka marrĂ« jetĂ«n e mbi 13,200 qytetarĂ«ve.

GjatĂ« presidencĂ«s sĂ« tij, Poroshenko dyshohet se ka ndihmuar separatistĂ«t qĂ« t’i shesin qymyr Kievit nĂ« vlerĂ« prej 54 milionĂ« dollarĂ«sh, nĂ« periudhĂ«n 2014-2015, u tha nĂ« deklaratĂ«.

Poroshenko ka mohuar kĂ«to pretendime dhe ka akuzuar autoritetet ukrainase pĂ«r kalimin e “vijave tĂ« kuqe” me ngritjen e akuzave ndaj tij pĂ«r tradhti tĂ« lartĂ«.

Muajin e kaluar, prokurorët kërkuan nga gjykata ukrainase që ta arrestojnë Poroshenkon dhe të vendosin vlerën prej 37 milionë dollarësh për lirim me kusht.

Poroshenko, që prej dhjetorit të vitit të kaluar, gjendet jashtë Ukrainës dhe ende nuk ka komentuar për vendimin e sotëm.

Ai tashmë është ligjvënës dhe lider i opozitës. Nëse gjendet fajtor për akuzat, ai mund të dënohet deri me 15 vjet burgim.

Poroshenko ka thënë se planifikon që të kthehet në Ukrainë më 17 janar./REL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.