Ukraina shpall gjendjen e jashtëzakonshme, shtetrrethimi fillon mesnatën e sotme

Ukraina ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për 30 ditë, nga mesnata e natës së sotme.

Projektligji u miratua nga parlamenti i Ukrainës vetëm tani. Ai prezanton kontrolle të dokumenteve personale dhe i jep qeverisë fuqi për të vendosur një shtetrrethim nëse është e nevojshme.

Ukraina do të vendosë kufizime në një sërë shërbimesh të komunikimit dixhital dhe radio, të cilat qeveria thotë se mund të ndezin situatën.

Dhe kjo do të thotë se rezervistët ushtarakë nuk do të lejohen të largohen nga vendi.

Deklarata prek të gjithë Ukrainën, përveç dy rajoneve lindore, të cilat janë në gjendje të jashtëzakonshme që nga viti 2014.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *