Ukraina shpall korridore të përkohshme për anijet tregtare në Detin e Zi

Ukraina deklaroi se janë krijuar korridore të përkohshme për anijet tregtare që mbërrijnë dhe nisen nga portet e vendit në Detin e Zi .

“Në përputhje me urdhrin e udhëzimeve të lundrimit … datë 08.08.2023, u njoftuan rrugë të reja të përkohshme të trafikut të anijeve civile drejt/nga portet e Detit të Zi të Ukrainës,” tha Marina e Forcave të Armatosura të Ukrainës në Facebook.

Në të njëjtën kohë, në deklaratë thuhet se ekziston një kërcënim ushtarak dhe një rrezik i minave detare nga Rusia përgjatë të gjitha rrugëve në Detin e Zi, të cilin Ukraina e ngriti në një apel drejtuar Organizatës Ndërkombëtare Detare (IMO) .

“Këshilli i Organizatës Ndërkombëtare Detare njohu të drejtën e Ukrainës për lundrim tregtar falas, e cila është e garantuar nga ligji ndërkombëtar detar. Organizata Ndërkombëtare Detare i bëri thirrje Rusisë që të respektojë konventat ndërkombëtare dhe të ndalojë kërcënimet ndaj anijeve tregtare në Detin e Zi” .

Deklarata tha se rrugët e specifikuara do të përdoren kryesisht për anijet civile që kanë qenë në portet e Ukrainës në Detin e Zi, përkatësisht Chornomorsk, Odesa dhe Pivdennyi, që nga fillimi i luftës Rusi-Ukrainë.

“Anijet, pronarët/kapitenët e të cilave zyrtarisht konfirmojnë se janë gati të lundrojnë në kushtet aktuale, do të lejohen të kalojnë nëpër rrugë”, shtoi ai.

Më 17 korrik, Rusia u tërhoq nga marrëveshja e grurit të Detit të Zi, duke thënë se pjesa ruse e marrëveshjes nuk ishte zbatuar. Ajo kërkoi lehtësimin e kufizimeve bankare dhe aftësinë për të dërguar plehrat e saj përpara se të kthehej në marrëveshje

Marrëveshja, e nënshkruar fillimisht në korrik të vitit të kaluar në Stamboll nga Turqia, OKB, Rusia dhe Ukraina, kishte për qëllim rifillimin e eksporteve të grurit nga portet ukrainase të ndërprera për shkak të luftës Rusi-Ukrainë, e cila filloi në shkurt 2022.

Turqia ka thënë se vendet perëndimore duhet të përpiqen të adresojnë ankesat e Rusisë dhe se shpreson që Rusia të kthehet në marrëveshje.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts