Ukrainasit “dynden” në dyqane për të blerë alkool

ukrainasit dynden ne dyqane per te blere alkool
ukrainasit dynden ne dyqane per te blere alkool

13:50 02/04/2022

Qytetarët u ndaluan për të konsumuar alkool për shkak të luftës

Edhe pse në luftë, këta banorë të Kievit u dyndën në dyqane për të blerë alkool pas një periudhe një mujore. Në ditët pas sulmit rus të Ukrainës, shitja e alkoolit  u ndaluan nga autoritetet lokale në mbarë vendin. Por tani ata kanë mundësi të blejnë pijen e tyre të preferuar.

“Derisa të përfundojë lufta, situata e përgjithshme do të mbetet e njëjtë. Tani për tani njerëzit po vdesin në vende të tjera. Edhe nëse një person i vetëm  vdes, e gjithë situata nuk mund të konsiderohet më e mirë. Diçka duhet bërë për këtë. Shitja e alkoolit nuk ndryshon asgjë, natyrisht. Nëse dikush ka nevojë për alkool, ai mund ta gjejë atë gjithsesi.”

Kryebashkiaku Vitali Klitschko ka ndryshuar vendimin e mëparshëm duke lejuar që të këto pije të blihen midis orës 11:00 dhe 16:00  sipas orës lokale. Olena, një psikologe thotë se pavarësisht kësaj njerëzit nuk e kanë harruar atë që po ndodh në të gjithë Ukrainën.

“Unë mendoj se ne duhet të kthehemi në jetën tonë të zakonshme. Nuk është çështja “mundemi” apo “nuk mundemi”, ne duhet. Kjo nuk do të thotë se ne po e injorojmë situatën. Ne thjesht po e mbështesim vendin tonë në këtë mënyrë. Askush nuk do të jetë më mirë nëse jemi në depresion, duke mos bërë asgjë. Si konsumuese e alkoolit jam e lumtur”.

Kujtojmë se më 1 Mars u ndalua përdorimi i alkoolit në Ukrainë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts