Ukrainasit e rrëmbyer dërgohen në kampet e marrjes në pyetje të sigurimit rus, çfarë po ndodh me ta

Ukrainasit kanë thënë se janë rrëmbyer nga zonat e pushtuara dhe janë deportuar në kampet e “filtrimit” në Rusi të drejtuara nga agjentë të shërbimeve të sigurisë.

Të arrestuarit raportuan se oficerët e FSB-së i merrnin në pyetje për orë të tëra, morën shenjat e gishtërinjve dhe shkarkonin të dhëna nga telefonat e tyre. Një grua që u dërgua nga Mariupol në Rusi u detyrua të shfaqej në një video në të cilën ajo thoshte se anëtarët ukrainas të regjimentit Azov ishin përgjegjës për hedhjen në erë të një teatri ku u raportuan 300 të vrarë më 16 mars.

Video e deklaratës së gruas u publikua nga RIA Novosti, agjencia shtetërore ruse e lajmeve. Drejtoria e inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës tha këtë javë se 40,000 qytetarë të saj ishin dërguar me forcë në Rusi që nga fillimi i pushtimit.

Vadym Boychenko, kryebashkiak i Mariupolit, tha në një mesazh Telegram se ata që ishin në zonat e pushtuara po detyroheshin në autobusë dhe po dërgoheshin në kampe, ku u konfiskuan pasaportat. Kjo u mohua nga Dmitry Peskov, zëdhënësi i Presidentit Putin, i cili pretendoi se shumë ukrainas kishin ardhur në Rusi me vullnetin e tyre dhe se ushtarët rusë po “i ndihmonin ata”.

Ukraine Rusi (1)
Ukraine Rusi (1)

Një kamp filtrimi është në Bezimenne, një fshat ukrainas 20 milje në lindje të qytetit të rrethuar të Mariupolit. Imazhet satelitore të siguruara nga Maxar Technologies dhe të publikuara nga gazeta tregojnë një grup tendash përgjatë autostradës E58 që të çon nga Mariupol në Rusi.

Vladimir Osechkin, i cili është në listën e më të kërkuarve të Rusisë për punën e tij në ekspozimin e abuzimeve në burgje dhe qendra të paraburgimit, i tha “The Times” se kampet ndoshta drejtoheshin nga oficerët e FSB-së për të shtypur disidencën dhe për të nxjerrë informacione.

Ai tha se disa të arrestuar po dërgoheshin në burgjet e Ukrainës nën kontrollin e forcave speciale ruse. “Ishte e njëjta gjë me Krimenë,” tha Osechkin, një aktivist i të drejtave të njeriut. “Ata njerëz që rezistuan u dërguan në Rusi për t’u burgosur.”

Rossiyskaya Gazeta, gazeta e qeverisë ruse, raportoi se 5,000 njerëz ishin përpunuar në kampin në Bezimenne. Ajo tha se ata iu nënshtruan kontrolleve të plota të sigurisë për të parandaluar “nacionalistët ukrainas të depërtojnë në Rusi të maskuar si refugjatë në mënyrë që të shpëtojnë dhe të shmangin dënimin”.

Mark Galeotti, i institutit Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara të mbrojtjes, tha se njerëzit me siguri po ekzaminoheshin pas mbërritjes për të kontrolluar për mavijosje në shpatullat e tyre nëse kanë përdorur pushkë dhe raketa. Të tjerë merren në pyetje për lëvizjet e trupave ukrainase.

Një grua që u dërgua në Bezimenne gjatë rrugës për t’u deportuar në Rusi tha se ajo ishte fotografuar dhe i ishin marrë shenjat e gishtave përpara se të merrej në pyetje. Hetuesit e saj pyetën për të afërmit e saj në Ukrainë, çfarë kishte parë ajo nga lëvizjet e trupave dhe pikëpamjet e saj politike.

Duke folur për Grati, një media ukrainase e lajmeve, ajo tha se më pas u dërgua në një kamp pranë Taganrog, rreth 50 milje në Rusi në kufirin jugor. Burrat dhe gratë u ndanë. Gruaja u lejua të kthehej në Ukrainë, por të tjerët, tha ajo, mbetën në paraburgim.

Një video propagandistike tregon një grua tjetër që fajëson neo-nazistët ukrainas me regjimentin Azov për shkatërrimin e teatrit në Mariupol. Duke folur në mënyrë monotone, ajo falënderon Rusinë që e ka evakuuar.

E-mailet e zbuluara në Mediazona, një media e pavarur ruse e lajmeve, duket se tregojnë se video i është dërguar RIA Novosti nga një adresë e lidhur me FSB-në. Emaili informoi RIA Novosti se nuk duhej të zbulonte se nga i kishte marrë videot.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com