Ukrainasit kërkojnë mirënjohje për ushtarët e rënë

ukrainasit kerkojne mirenjohje per ushtaret e rene
ukrainasit kerkojne mirenjohje per ushtaret e rene
[embedded content][embedded content]

09:28 21/01/2024

Më pak se 400 pjesëtarë të shërbimit ushtarak janë emëruar “hero i Ukrainës” që nga fillimi i luftës

Pasi vëllai i saj më i vogël u vra në Nëntor duke luftuar me forcat ruse në Ukrainën lindore, Anna Birzul përjetoi trishtimin më të madh.

Duke marrë shkas nga kjo gjë, Anna hartoi një peticion duke i kërkuar presidentit Volodymyr Zelenskiy t’i jepte 29-vjeçarit Bohdan Krotov nderin më të lartë ushtarak, “Hero i Ukrainës” .

“E varrosëm në datën 26 Dhjetor 2023 dhe në datën 27 e kisha shkruar peticionin. Thjesht mendoj se po të isha më produktive do të isha ulur në të njëjtën mbrëmje dhe do ta shkruaja më shpejt. Nuk jam krenare për këtë. Por të ulesh dhe ta shkruash pasi vëllai të ka vdekur dhe ai nuk është më aty, nuk munda ta bëja atë ditë. Pra të nesërmen në mëngjes u ula dhe në orën 16:00 e publikova atë”.

Një portret i mjekut luftarak, i buzëqeshur, ishte varur nën një flamur ukrainas që shfaqte shenjat e njësisë së tij të Gardës Kombëtare.

Peticioni i Birzul është një nga të paktën 2,000 të paraqitura, zakonisht nga një i afërm ose një mik, që nga pushtimi i plotë i Rusisë në Shkurt 2022, duke i bërë thirrje Zelenskiy të nderonte një ushtar të rënë.

Më pak se 400 pjesëtarë të shërbimit janë emëruar Hero i Ukrainës që nga fillimi i luftës, shumica e tyre pas vdekjes, për akte të guximshme, të tilla si ndihma për të penguar përparimet e armikut.

Peticione të reja shfaqen pothuajse çdo ditë nga nënat dhe fëmijët të cilët kanë humbur babain e tyre, më pas të shpërndara nëpër mediat sociale dhe janë bërë një ritual i zakonshëm në një luftë që nuk tregon shenja paqe.

Ashtu si disa të tjerë, Birzul e ka promovuar gjerësisht thirrjen e saj në mediat sociale, duke u kërkuar miqve dhe ndjekësve, mes tyre edhe personazhe publike, të ndajnë në llogaritë e tyre.

“Unë po pyes njerëzit që i njoh të cilët janë të famshëm në Ukrainë , ata e shpërndajnë atë në mediat e tyre sociale dhe unë jam shumë mirënjohëse për këtë”.

Qeveria në Kiev nuk i bën të ditura humbjet e saj, por shërbimet e inteligjencës perëndimore kanë vlerësuar se dhjetëra mijëra ushtarë ukrainas janë vrarë. Birzul e përshkroi vëllain e saj, i cili iu bashkua një brigade përpara se Ukraina të fillonte një kundërsulm qershorin e kaluar, si të guximshëm. 

Ai kishte shprehur dëshirën për t’u bërë ushtar qëkur ata ishin të vegjël dhe i mungonte një figurë e fortë babai.

Krotov, i cili zakonisht quhej Hlib, ëndërronte të krijonte një familje të tijën, por ndërsa ishte në luftë ai ndjeu një ndjenjë qëllimi për t’iu bashkuar luftës.

“Ai gjithmonë besonte se është detyra e tij të ishte të mbronte Ukrainën . Më kujtohet se si nëna jonë po qante, duke thënë “Bir, po të lutem, pse duhet të shkosh të luftosh, le të gjejmë diçka tjetër.” Ai u përgjigj: “Mami, atëherë pse më rrite si patriot, pse më rrite kështu? Ai tha gjithashtu se nuk mund të largohej nga ushtria, sepse nuk do të ishte në gjendje të vazhdonte jetën e tij diku tjetër në ndonjë vend tjetër të botës”.

Deri më tani peticioni i ka kaluar 19 mijë nënshkrime. Por kjo duhet të vlerësohet nga një komitet presidencial i krijuar majin e kaluar. Në një deklaratë duke njoftuar krijimin e tij, Zelenskiy tha: “Ne duhet të dimë emrat e të gjithë heronjve tanë”.

“Unë jam ende duke pritur momentin që vëllai im të vlerësohet”.

Vlerësimi vjen edhe me kompensim të konsiderueshëm financiar, duke përfshirë strehim falas për të nderuarit ose të afërmit e tyre të mbijetuar. Fenomeni paraqet një sfidë për qeverinë, e cila duhet të zgjedhë se kush duhet të njihet zyrtarisht duke ruajtur gjithashtu moralin kolektiv.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts