Ukrainasit nisin ofensivën, rimarrin gjysmën e qytetit të kontrolluar nga rusët

Serhiy Hayday, kreu i administratës ushtarake të Luhanskut thotë se gjysma e qytetit Severodonetsk është rimarrë nga forcat ukrainase.

Në një postim në kanalin e tij Telegram, Hayday thotë: “Forcat tona të Armatosura kanë pastruar gjysmën e qytetit. Gjysma e qytetit kontrollohet vërtet nga mbrojtësit tanë”. Javën e kaluar, Hayday tha se forcat ruse mbanin rreth 80% të Severodonetsk, por forcat ukrainase kanë rrëmbyer pjesë të qytetit në luftime në rrugë që atëherë.

Hayday thotë se ai pret që forcat ruse të dyfishojnë përpjekjet e tyre për të marrë qytetin në ditët e ardhshme duke përdorur artileri të rëndë.

“Ata nuk kanë taktika të tjera,” tha ai “Ata nuk mund të luftojnë në një mënyrë tjetër.”
Hayday tha se ka rreth 15,000 civilë ende në Severodonetsk. “Tani evakuimi është i pamundur për shkak të luftimeve të vazhdueshme,” tha ai.

“Edhe pse zyrtarisht e ndaluam evakuimin, sot arritëm të evakuojmë 98 persona nga Lysychansk së bashku me ndihmën e vullnetarëve, Shërbimit Shtetëror të Emergjencave dhe Policisë Kombëtare”, tha ai.

Burimi: CNN

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.