Ukrainasit që ikin nga lufta nuk mund të lënë pas kafshët shtëpiake

Grumbuj rrobash të braktisura dhe sende të tjera personale shtrihen të shpërndara përgjatë korridoreve që  jashtë Ukrainës. Sa më larg t’i mbajnë njerëzit gjërat e tyre, aq më e vështirë është, kështu që ata i lënë pas, tha Ludmila Sokol, një mësuese duke ikur nga Zaporizhzhia në jug.

Por kafshët e tyre shtëpiake, ata i mbajnë pranë tyre.

Kudo mes eksodit të më shumë se 2.3 milionë njerëzve që ikin nga pushtimi rus janë kafshët shtëpiake që njerëzit nuk mund të linin pas: zogj, lepuj, lloj brejtësish, mace dhe qen.

Njerëzit që iknin nga periferitë e Kievit u grumbulluan së bashku nën një urë të shkatërruar, duke mbajtur pak bagazhe dhe duke braktisur automjetet e tyre në rrugë. Por kafshët e tyre shtëpiake mbetën me ta.

Një grua e transportoi qenin e saj përmes një ure të improvizuar mbi lumin Irpin në mes të evakuimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts