Ukrainë, vritet në betejë Olena Kushnir, një nga 100 luftëtaret femra të Mariupolit

ukraine vritet ne beteje olena kushnir nje nga 100 luftetaret femra te mariupolit
ukraine vritet ne beteje olena kushnir nje nga 100 luftetaret femra te mariupolit

Olena Kushnir, një rreshtere dhe doktoreshë e Gardës Kombëtare të Ukrainës, vdiq në një betejë në Mariupol të dielën e Pashkëve. Ajo ishte një nga njëqind luftëtaret femra që mbetën në ferrin e rrethimit të qytetit port pa u dorëzuar kurrë. Gazetarja ukrainase Tetyana Danylenko i përshkroi ato si “një grup prej njëqind femrash ushtare të mbetura në Mariupol pa ujë, ushqim dhe garanci për higjienën bazë dhe mbijetesën”.

Ajo arriti të shpëtojë djalin e saj

Olena luftoi dhe trajtoi të plagosurit deri në fund. Kur beteja në rrugët e qytetit port, qendra e kësaj lufte, ishte bërë më e ashpër, rreshterja Kushnir kishte ndërmarrë hapa për të shpëtuar djalin e tij të vogël përmes një prej korridoreve të pakta dhe të brishta humanitare të Mariupolit. Ajo më pas u kthye sërish në beteja, pavarësisht se tashmë kishte humbur të shoqin në përleshjet e ditëve të para të pushtimit rus.

Mbrojtja e Mariupolit ishte alternativa e vetme

“Më vjen keq, unë jam një mjeke, një luftëtare, unë jam ukrainase, unë bëj detyrën time”, i tha ajo një shoqeje disa ditë para se të vdiste në një bisedë të raportuar nga Mariupol. Sot u shpërndau edhe një video apel që rreshterja kishte bërë për të “dridhur Perëndimin”. Në videon, e xhiruar në një strehë sekrete dhe e shënjestruar nga propaganda ruse, Olena shfaqej me uniformë ushtarake dhe kërkonte me këmbëngulje të lejonte evakuimin e Mariupolit “duke kërkuar të jepej mundësia për të sjellë ilaçe për popullatën, për të hequr shumë të plagosur dhe për të lejuar një varrim të denjë për të vdekurit”.

Apelet në rrjetet sociale dhe postimi i fundit

Olena përshkruan gjithashtu shkatërrimin total të qytetit dhe katastrofën humanitare të atyre që, nën rrethim, nuk kanë më ushqim, ujë apo asnjë mundësi ushqimi: “Në Mariupol ka ende njerëz. Ata janë në bodrume, janë nën tokë, kanë nevojë për gjithçka.
Nëse nuk doni të shpëtoni Mariupolin, ju lutemi shpëtoni qytetarët e tij!Ne nuk duam të jemi heronj dhe dëshmorë, ju nuk mund të thoni se nuk keni ditur, sepse keni ditur dhe mund të reagonit”, është një nga apelet e saj në rrjetet sociale. Në faqen e saj në Facebook, ​​Kushnir raportoi për luftën që filloi më 24 shkurt. “Jam në ferr por nuk ka problem”, shkruante Olena në fillim të marsit tashmë në frontin më të nxehtë. Postimi i fundit është në Mariupol. “Qyteti im ka vdekur. Gjithmonë dhe përgjithmonë”, ka shkruar ajo më 10 prill.

(Tgcom24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts