Ulen tensionet mes Francës dhe Britanisë për peshkimit

ulen tensionet mes frances dhe britanise per peshkimit
ulen tensionet mes frances dhe britanise per peshkimit

18:30 02/11/2021

Nisin negociatat mes dy vendeve, Franca shtyn sanksionet ndaj Mbretërisë së Bashkuar

Franca ka shtyrë sanksionet ndaj Britanisë së Madhe për peshkimit ndërkohe që bisedimet post Brexit ende vazhdonte.

[embedded content][embedded content]

Anija britanike që u kap javën e kaluar në ujërat territorial francez është liruar. Autoritetet kanë përshëndetur vendimin e presidentit francez Emanuel Macron. Mosmarrëveshja pas Brexit mbi licencat e peshkimit nisi të mërkurën e kaluar.

Francezët sekuestruan Cornelis Gert Jan me arsyetimin se “nuk kishte lejet e nevojshme për peshkim, megjithëse pronari i saj pretendon të kundërtën”.

Ndërkohë një ditë më parë Emannuel Macron është shprehur se i duhet lënë kohë negociatorëve të të dy javë palëve që mund të risillnin propozimet e reja për të ulur tensionet mes dy vendeve  për peshkimin Edhe britaniket e mirëpritën vendimin ndërsa vijojnë diskutimet mes dy shteteve.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts