Ulja e numrit të vizave rrit tensionet mes dy vendeve, Algjeria tërheq ambasadorin nga Franca

Algjeria ka tërhequr ambasadorin e saj në Francë ndërsa tensionet diplomatike rriten pas deklaratave të Emmanuel Macron se ish-kolonia franceze drejtohej nga një “sistem politiko-ushtarak”.

“Algjeria tërheq ambasadorin e saj Mohamed Antar-Daoud nga Parisi për konsultime,”- tha televizioni shtetëror, duke cituar një deklaratë nga presidenca.

Le Monde të shtunën citoi presidentin francez të thoshte se Algjeria ka një histori zyrtare që është rishkruar plotësisht. Macron foli gjithashtu për politikën aktuale algjeriane.

“Ju mund të shihni se sistemi algjerian është i lodhur, është dobësuar,” shtoi ai.

Komentet erdhën pas një takimi në fillim të kësaj jave midis Macron dhe të afërmve të figurave nga lufta e pavarësisë së Algjerisë .

Është hera e dytë që Algjeria tërheq një ambasador nga Franca. Algjeria gjithashtu tërhoqi ambasadorin e tij në maj 2020.

Lëvizja e së shtunës vjen në mes të tensionit mbi një vendim francez për të ulur ndjeshëm numrin e vizave që u jep qytetarëve të Algjerisë, Marokut dhe Tunizisë. Franca tha se vendimi, të cilin e njoftoi të martën, ishte bërë i nevojshëm nga dështimi i ish -kolonive për të bërë sa duhet për të lejuar kthimin e emigrantëve ilegalë.

Ministri i Jashtëm i Marokut, Nasser Bourita, e ka përshkruar lëvizjen franceze si të pajustifikuar. Presidenti tunizian, Kais Saied , shprehu zhgënjim me vendimin në një telefonatë me Macron të shtunën, tha zyra e tij, duke shtuar se udhëheqësi francez kishte thënë se mund të rishikohet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.