“Unë nuk do ta zgjas këtë luftë përgjithmonë”, Biden paralajmëron ISIS: Kemi ende punë me ju, SHBA nuk harron dhe nuk fal. Do të paguani çmimin përfundimtar

Në një konferencë për mediat president i SHBA Joe Biden ka mbrojtur procesin e evakuimeve.

“Ne përfunduam një nga transportimet më të mëdha ajrore në histori. Asnjë komb nuk ka bërë ndonjëherë diçka të tillë në të gjithë historinë; vetëm Shtetet e Bashkuara kishin kapacitetin, vullnetin dhe aftësinë për ta bërë atë.- tha ai.

Biden filloi fjalimin e tij duke falënderuar personelin ushtarak amerikan për punën e tyre duke evakuuar më shumë se 120,000 nga Kabuli.

Ai tha se operacioni nuk do të ishte i mundur pa “aftësinë, trimërinë dhe guximin vetëmohues” të trupave amerikane, diplomatëve dhe personelit të inteligjencës.

“Ata e bënë atë duke u përballur me një turmë të madhe turmash që kërkonin të largoheshin nga vendi dhe e bënë atë duke ditur që terroristët e Isis-K, armiqtë e betuar të talebanëve, fshiheshin në mes të atyre turmave.”- tha ai.

Joe Biden tha se SHBA  ishte e gatshme për çdo ngjarje në tërheqjen e saj të planifikuar nga Afganistani .

“Unë ende udhëzova ekipin tonë të sigurisë kombëtare që të përgatitet për çdo eventualitet, madje edhe atë,” tha ai. “Ne ishim gati kur forcat afgane të sigurisë  nuk qëndruan aq gjatë sa priste dikush.”

Biden pranoi se ushtria afgane u rrëzua më shpejt nga sa pritej para afatit të 31 gushtit.

“Supozimi se qeveria afgane do të jetë në gjendje të rezistojë për ca kohë pas largimit të 31 gushtit të ushtrisë dhe diplomatëve amerikanë, përpara afatit të deklaruar më parë të tërheqjes së plotë të SHBA nga vendi deri më 11 shtator, 20 përvjetori i sulmeve xhihadiste të 11 Shtatorit kundër Shteteve të Bashkuara doli të mos ishte i saktë”, tha Biden.

“Unë nuk do ta zgjas këtë luftë përgjithmonë,” tha ai.

Biden thotë se Shtetet e Bashkuara ishin gati kur qeveria afganeze “të mos qëndronte aq gjatë sa priste dikush”.

Ai thotë se misioni i evakuimit është projektuar nën “stres dhe sulm të rëndë”.

“Që nga marsi, amerikanëve në Afganistan u ishte dhënë  paralajmërime të shumta dhe një shans për të lënë vendin. Pas fillimit të evakuimit, SHBA identifikoi rreth 5,000 qytetarë amerikanë që tani donin të largoheshin. Këta u ndihmuan të largoheshin, si dhe ata afganë që kishin ndihmuar SHBA. Rreth 100-200 amerikanë mbeten – shumica e të cilëve kanë kombësi të dyfishtë. “Përfundimi” është 90% e amerikanëve që donin të largoheshin ishin në gjendje. SHBA mbetet e përkushtuar për t’i nxjerrë jashtë nëse duan të dalin” shton ai.

Presidenti Biden tha se ai pranon përgjegjësinë për vendimin për t’u tërhequr nga Afganistani, duke shtuar se ai beson se qëndrimi më i gjatë nuk ishte një opsion.

“Disa thonë se ne duhet të kishim filluar evakuimin masiv më herët dhe nuk mund ta kishim bërë këtë në një mënyrë më të rregullt,” tha ai. “Unë nuk pajtohem me respekt.”

Biden tha se ai beson se edhe nëse evakuimet do të kishin filluar në qershor ose korrik, prapë “do të kishte pasur një nxitim për në aeroport”.

Ai thotë se “kjo është një botë e re” dhe ka kërcënime nga al-Shabab, anëtarët e al-Kaedës dhe grupi i Shtetit Islamik.

“Unë nuk besoj se siguria dhe siguria e Amerikës është rritur duke vendosur mijëra trupa dhe duke shpenzuar miliarda në Afganistan,” thotë ai.

Ai thotë se strategjia amerikane duhet të ndryshojë dhe nuk ka nevojë të ketë trupa në terren për të luftuar terrorin.

“Ne goditëm ISIS-K nga distanca disa ditë pasi ata vranë 13 nga anëtarët tanë të shërbimit dhe dhjetëra afganë të pafajshëm.

“ISIS-K ne nuk kemi mbaruar ende me ju. Për ata që i dëshirojnë dëm Amerikës, SHBA nuk do të pushojë kurrë. Ne nuk do të falim, harrojmë, ne do t’ju gjuajmë deri në skajet e tokës dhe ju do të paguani çmimin përfundimtar”.

Ai thotë se SHBA do të vazhdojë të mbështesë afganët përmes diplomacisë dhe ndihmës. Ai shton se Amerika do të flasë për të drejtat e njerëzve afganë, përfshirë gratë dhe vajzat.

“Unë kam qenë i qartë se të drejtat e njeriut do të jenë në qendër të politikës së jashtme. Lufta në Afganistan tani ka përfunduar.” thotë ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.