“Unë nuk jam duke kërkuar alibi apo justifikime”, Mitsotakis në reagim zyrtar: Nuk mund t’i trajtojmë të gjitha problemet menjëherë, mbrojtja e jetës njerëzore është përparësi

“Ne po përballemi me një situatë jashtëzakonisht kritike në vendin tonë, siç është, për fat të keq, në shumë vende të tjera,” tha Kryeministri Kyriakos Mitsotakis në një deklaratë mbrëmjen e sotme.

Pas 10 ditësh të vështira me temperatura të larta ne jemi të thirrur për të menaxhuar dhjetëra zjarre në pyje në të njëjtën kohë”- tha ai dhe shtoi: “Tre prej tyre, në Atikë, Evia dhe Ilia, janë me madhësi dhe intensitet të madh”.

Ai theksoi se përparësia jonë është gjithmonë mbrojtja e jetës njerëzore. “Tjetra është mbrojtja e pronës, mjedisit natyror dhe infrastrukturës kritike. “Fatkeqësisht, në këto rrethana, arritja e të gjitha këtyre qëllimeve në të njëjtën kohë është thjesht e pamundur,” tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.