UNESCO nuk mbron koralet në Australi

08:50 26/07/2021

AktivistĂ«t e mjedisit e konsiderojnĂ« vendimin  ndaj “ShkĂ«mbit tĂ« Madh Koralor”si goditje politike

UNESCO sĂ« fundmi ka vendosur tĂ« mos pĂ«rfshijĂ« nĂ« listĂ«n e saj tĂ« mbrojtes njĂ« nga sistemet koralore mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme tĂ« quajtur “ShkĂ«mbit i Madh Koralor” nĂ« Australi pavarsisht dĂ«mtimit tĂ« madh tĂ« ekosistemit tĂ« shkaktuara nga ndryshimet klimatike.

Ekosistemi 2,300 km i gjatë ka pësuar një zbardhje të koraleve që nga viti 2016, të shkaktuara nga rritja e temperaturave të oqeanit.

Ministri australian i Mjedisit, Sussan Ley ka lobuar personalisht për mbrojten e kësaj zone. UNESCO e ka akuzuar Australinë se nuk ka përmbushur objektivat kryesorë të cilësisë së ujit dhe menaxhimit të tokës. Qeveria ka thënë se shpreson të përmbushë objektivat “sa më shpejt të jetë e mundur” pa dëmtuar ekonominë e bazuar në karburantet fosile të vendit.

“Shkëmbit i Madh Koralor“ është një atraksion turistik që tërheq rreth 5 milionë njerëz çdo vit dhe mbështet gati 70,000 vende pune.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.