UNICEF: Çdo ditë 2 fëmijë mbyten duke kaluar Mesdheun Qendror për shkak të “mungesës së rrugëve të sigurta dhe ligjore”

Dy fëmijë mbyten mesatarisht në ditë ndërsa përpiqen të kalojnë Mesdheun Qendror për shkak të “mungesës së rrugëve të sigurta dhe ligjore”, tha  gjencia e OKB-së për Fëmijët, UNICEF .

Numri i fëmijëve që kanë humbur jetën gjatë përpjekjes për të kaluar Mesdheun për të arritur në Evropë është dyfishuar krahasuar me vitin e kaluar, tha Verena Knaus , shefja globale e UNICEF-it për migracionin dhe zhvendosjen , në një konferencë për shtyp të OKB-së në Gjenevë.

Këto shifra, tha ajo, nxiten nga konfliktet në Sudan , Republikën Demokratike të Kongos , Afrikën Perëndimore dhe madje edhe në Afganistan .

Vetëm në gjashtë muajt e parë të vitit 2023, 289 fëmijë kanë vdekur, tha Knaus, ekuivalente me rreth 11 fëmijë që vdesin çdo javë. Në të njëjtën periudhë, numri i përgjithshëm i fëmijëve të regjistruar që kanë tentuar të kalojnë është rreth 11,600, shtoi ajo.

“Ata fjalë për fjalë po mbyten në mosveprimin e qeverive përreth brigjeve”, tha ajo. “Fëmijët po vdesin sepse nuk ka rrugë të sigurta dhe ligjore. Fëmijët po vdesin sepse nuk ka kapacitete të fuqishme kërkimi dhe shpëtimi të vendosura për të parandaluar vdekje të tilla. Dhe fëmijët po vdesin sepse janë kaq të dëshpëruar në vendet e tyre dhe nuk mund të kërkojnë mbrojtje në vendet ku kalojnë”.

Ajo theksoi: “Këto vdekje janë absolutisht të parandalueshme”.

Lidhur me shifrën e fëmijëve që bëjnë vetëm këto udhëtime të rrezikshme, Knaus tha se numri i tyre u trefishua në krahasim me vitin e kaluar pasi vetëm 3000 fëmijë kaluan vetëm – 71% e të gjithë fëmijëve që kaluan.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts