UNICEF: Fatkeqësitë e lidhura me motin kanë zhvendosur miliona fëmijë

unicef fatkeqesite e lidhura me motin kane zhvendosur miliona femije

UNICEF tha se përmbytjet, stuhitë dhe fatkeqësitë e tjera të lidhura me motin kanë dëbuar miliona fëmijë nga shtëpitë e tyre, me situatën që do të përkeqësohet nëse nuk merren masa.

Ka pasur 43.1 milionë zhvendosje të brendshme të fëmijëve në 44 vende midis 2016 dhe 2021, për shkak të ngjarjeve të tilla si thatësirat dhe zjarret, sipas organizatës.

UNICEF regjistroi zhvendosjet e fëmijëve më të lidhura me motin në rajonin e Azisë Lindore dhe Paqësorit për shkak të kombinimit të rreziqeve atje, e ndjekur nga Azia Jugore.

Ndër vendet me më të lartat në numër absolut ishin Kina dhe Filipinet , për shkak të ekspozimit të tyre ndaj ngjarjeve ekstreme të motit, popullatës së tyre të madhe të fëmijëve dhe kapaciteteve të evakuimit.

“Ndërsa ndikimet e ndryshimeve klimatike përshkallëzohen, po ashtu do të përshkallëzohet edhe lëvizja e klimës”, tha në një deklaratë drejtoresha ekzekutive e UNICEF-it Catherine Russell .

“Ne kemi mjetet dhe njohuritë për t’iu përgjigjur kësaj sfide të përshkallëzuar për fëmijët, por ne po veprojmë shumë ngadalë.”

Ngjarjet ekstreme të motit janë bërë më të zakonshme vitet e fundit për shkak të ndryshimeve klimatike.

Përmbytjet dhe stuhitë përbënin 95% të zhvendosjeve të fëmijëve, tha UNICEF, gjatë periudhës gjashtëvjeçare, sipas raportit të tij, “Fëmijët e zhvendosur në një klimë në ndryshim”.

Raporti parashikon që rreth 96 milionë fëmijë do të zhvendosen vetëm për shkak të përmbytjeve të lumenjve gjatë tre dekadave të ardhshme, një mesatare prej pothuajse 3.2 milionë fëmijë çdo vit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts