Unicef: Fëmijët rrezikojnë të vdesin nga dehidratimi në Gaza

unicef femijet rrezikojne te vdesin nga dehidratimi ne gaza

unicef femijet rrezikojne te vdesin nga dehidratimi ne gaza

17:18 31/10/2023

OKB thotë se ka një rrezik për katastrofë shëndetësore në Gaza.

Unicef, një tjetër agjenci brenda OKB-së e fokusuar tek fëmijët, thotë se numri i të vegjëlve të vdekur shkaktuar nga dehidratimi, është një “rrezik në rritje”.

Zëdhënësi James Elder u shpreh në një konferencë për shtyp në Gjenevë se në Gaza tashmë shkon vetëm 5% e ujit.

Siç raporton BBC, Elder ka theksuar më tej se fëmijët po sëmuren duke pirë ujë të kripur dhe të papastër./tvklan.al
unicef femijet rrezikojne te vdesin nga dehidratimi ne gaza

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts