UNICEF jep alarmin: Pandemia e COVID-19 po shton martesat e të miturave

PĂ«r shkak tĂ« pandemisĂ« Covid-19, UNICEF-i mendon se nĂ« tĂ« gjithĂ« botĂ«n mund tĂ« lidhen rreth dhjetĂ« milion martesa me tĂ« mitur dhe tĂ« mitura. NĂ« analizĂ«n e UNICEF-it thuhet se kjo rrezikon pĂ«rparimet e arritura pĂ«r vite tĂ« tĂ«ra nĂ« luftimin e kĂ«saj praktike. FaktorĂ« rreziku pĂ«r vajzat janĂ« mbyllja e shkollave ose vdekja e prindĂ«rve pĂ«r shkak tĂ« Covid-19.

“Efekte të thella”

Vajzat që martohen në fëmijëri kanë pasoja gjatë gjithë jetës, siç thekson UNICEF-i. Ka shumë gjasa që ato kanë përjetuar dhunë në familje dhe nuk i kanë lejuar të shkojnë në shkollë. Po ashtu me shtatzënitë e hershme dhe të paplanifikuara ekziston gjithashtu rrezik, i cili mund të çojë në komplikime dhe vdekje. Vajzat gjithashtu mund të izolohen nga familjet dhe miqtë e tyre dhe të përjashtohen nga pjesëmarrja në komunitet.

Kinderehe in Afrika | ElfenbeinkĂĽste

COVID-19 ka “efekte të thella” në jetën e vajzave, sipas analizës së UNICEF. Kufizimet e udhëtimit dhe distanca i bëjnë të vështira qasjen në kujdesin mjekësor, shërbimet sociale dhe mbështetjen e komunitetit. Humbja e vendeve të punës dhe pasiguritë ekonomike mund t’i detyrojnë familjet t’i martojnë vajzat e tyre në moshë të mitur./DW

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.