UNICEF: Lufta në Ukrainë kërcënon jetën e fëmijëve të kequshqyer në mbarë botën

unicef lufta ne ukraine kercenon jeten e femijeve te kequshqyer ne mbare boten
unicef lufta ne ukraine kercenon jeten e femijeve te kequshqyer ne mbare boten

Deri në 600,000 fëmijë të tjerë në mbarë botën mund të mbeten pa ushqim për shkak të rritjes së kostove të përbërësve të papërpunuar pjesërisht për shkak të rritjes së çmimeve të karburantit dhe luftës në Ukrainë, ka paralajmëruar Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët.

Në një njoftim për shtyp të dielën, UNICEF tha se çmimi i ushqimit terapeutik të gatshëm për përdorim parashikohet të rritet deri në 16% gjatë gjashtë muajve të ardhshëm për shkak të kostos më të lartë të përbërësve të papërpunuar. Faktorë të tjerë, duke përfshirë pandeminë dhe thatësirën, i kanë shtuar çmimet në rritje, sipas njoftimit.

Ushqimi terapeutik i gatshëm për përdorim, i njohur si RUTF, është e bërë nga kikirikë, sheqer, vaj dhe qumësht pluhur. Rusia dhe Ukraina janë prodhuesit dhe eksportuesit kryesorë të bujqësisë, por lufta në Ukrainë po bllokon linjat e furnizimit.

“Edhe përpara se lufta në Ukrainë të vinte një tendosje në sigurinë ushqimore në mbarë botën, konflikti, goditjet klimatike dhe COVID-19 tashmë po bënin kërdi në aftësinë e familjeve për të ushqyer fëmijët e tyre,” tha në deklaratë drejtoresha ekzekutive e UNICEF-it Catherine Russell.

“Bota po bëhet me shpejtësi një kuti virtuale e vdekjeve të parandalueshme të fëmijëve që vuajnë nga shpërdorimi.”

UNICEF vlerëson se të paktën 10 milionë fëmijë të prekur nga dëmtimi i rëndë nuk kanë akses në RUTF.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts