UNICEF në alarm: Fëmijët po vriten, mirëqenia psiko-sociale e tyre në rrezik

16:05 01/03/2022

Me mijëra fëmijë në Ukrainë rrezikohen të humbin jetën në konfliktin e nisur nga Rusia, tha UNICEF ​​në një deklaratë. Duke folur nga qyteti perëndimor i Ukrainës, Lviv, zëdhënësi i UNICEF-it, James Elder, tha se fëmijët ukrainas do të pësonin trauma nga luftimet e ashpra.

Zëdhënësi i UNICEF po fliste, ndërkohë që një autokolonë e blinduar ruse po avanconte drejt kryeqytetit të Ukrainës Kiev, pasi bombardimet vdekjeprurëse të zonave civile në qytetin e saj të dytë më të madh treguan se komandantët rusë të frustruar mund të përdorin taktika më shkatërruese për të arritur qëllimet e pushtimit të tyre.

Më shumë se 500,000 njerëz janë larguar nga Ukraina, sipas agjencisë së OKB-së për refugjatët, duke shkaktuar një krizë refugjatësh ndërsa mijëra presin kalimin në pikat kufitare europiane.

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara u mblodh për të dënuar “agresionin e Moskës kundër Ukrainës” dhe duke kërkuar që trupat e saj të ndalojnë luftën dhe të tërhiqen.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts