UNICEF paralajmëron se vdekja e 23 fëmijëve në Gaza nga kequshqyerja është vetëm “maja e ajsbergut”

unicef paralajmeron se vdekja e 23 femijeve ne gaza nga kequshqyerja eshte vetem maja e ajsbergut
unicef paralajmeron se vdekja e 23 femijeve ne gaza nga kequshqyerja eshte vetem maja e ajsbergut

“Vdekja e dhimbshme dhe e ngadaltë” e 23 fëmijëve në veri të Gazës për shkak të kequshqyerjes dhe dehidrimit “do të ishte maja e ajsbergut”, paralajmëroi zëvendësdrejtori ekzekutiv i UNICEF-it. Ted Chaiban i bëri komentet e tij gjatë një paneli mbi situatën humanitare në Gaza në Forumin Humanitar Evropian dyditor 2024 në Bruksel.

Chaiban theksoi se një në çdo tre fëmijë në veri të Gazës është jashtëzakonisht i kequshqyer. “Duhet të ketë inspektime më të shpejta ndihme si në Rafah ashtu edhe në Kerem Shalom, në mënyrë që popullata të marrë mbështetjen që i nevojitet. Ky është një shtrydhje e qëllimshme e hapësirës humanitare.”

Në lidhje me rrugët alternative të ndihmës, ai tha se duhet të përdoret çdo rrugë, por shtoi: “Përfundimi është se ngarkesa e parë që ka ardhur nga deti do të jetë e barabartë me 12 deri në 13 kamionë. Ka qindra kamionë që presin në kufirin në Egjipt, ndërsa ne flasim.”

Në lidhje me skenarët e mundshëm të evakuimit të popullsisë, Ministrja belge e Bashkëpunimit për Zhvillim, Caroline Gennez, paralajmëroi se evakuimi i “shumë njerëzve” mund të shkaktojë probleme të tjera serioze.

“Ne duhet të parandalojmë gjenocidin, duhet të sigurohemi që të parandalojmë spastrimin etnik, duhet të sigurohemi që të parandalojmë zhvendosjen”, tha Gennez. “Pra, ne gjithashtu duhet të jemi shumë të kujdesshëm në evakuimin e shumë njerëzve sepse mund të jetë ajo që dëshiron qeveria izraelite ose sigurisht që disa lëvizje kolonësh duan. Duhet të sigurohemi që të mos luajmë një lojë cinike që i shërben axhendës së lëvizjeve të kolonëve.”

Sipas drejtorit të Shoqatës së Agjencive Ndërkombëtare për Zhvillim, Faris Arouri, pa një armëpushim të plotë dhe të përhershëm, çdo prani në terren do të ishte “e pamjaftueshme”. Bota nuk mundet, këmbënguli ai, t’i ushqejë njerëzit thjesht që të mund të vdesin me stomakun plot.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts