Universitetet britanike akuzohen për racizëm

19:40 28/04/2021

Ekspertët kanë gjetur prova se në shkolla pranohen gjithnjë e më pak studentë me ngjyrë

Universitetet në Mbretërinë e Bashkuar janë institucionalisht raciste dhe duhet të bëjnë më shumë për të mbështetur studentët me ngjyrë.

Prof David Richardson, kryetar i grupit këshillues të Universiteteve në Mbretërinë e Bashkuar për goditjen e ngacmimeve racore në kampe është shprehur se kishte prova se në universitete pranohen gjithnjë e më pak studentë me prejardhje etnike të zezë dhe pakicë.

The Guardian shkruan se studentët ankohen për incidente të tilla duke i cilësuar universitetet britanike të dështuara në punën e tyre.

Ata ishin të zhgënjyer që shpesh nuk u lejohej të dinin rezultatin e ankesave të tyre për shkak të ligjeve për mbrojtjen e të dhënave dhe thanë se përvojat e tyre kishin një ndikim në mirëqenien e tyre psikologjike dhe performancën arsimore.

Një vit më parë një student 19-vjeçar i vitit të parë, tha se ai ishte akuzuar për trafik droge dhe oficerët e sigurisë së Universitetit të Mançesterit, e mbajtën atë pranë një muri dhe kërkuan të shihnin identifikimin e tij. Incidenti shkaktoi zemërim.

Ndërkaq universitetet britanike në tërësi kanë raportuar për të forcuar qasjen ndaj barazisë, diversitetit dhe përfshirjes në bashkëpunim me studentët dhe stafin. 

Klan News

Për rezultatet e zgjedhjeve 2021 vizitoni rezultatet.tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.