Uragani Henri zbret në ishullin Rhode

15:08 23/08/2021

22 persona kanë humbur jetën për shkak të përmbytjeve ndërsa dhjetra të tjerë rezultojnë të zhdukur

Ashtu sikundër ishte paralajmëruar për pasojat katastrofike të stuhisë Henri ku shpresoj të mbyllej vetëm në dëme materiale fatkeqësisht dhjetëra persona rezultojnë të zhdukur ndërsa të paktën 22 persona kanë humbur jetën pas përmbytjeve në Tennessi.

Miliona njerĂ«z nĂ« Long Island dhe NeĂ« England tĂ« jugut janĂ« paralajmĂ«ruar  pĂ«r   stuhi, erĂ«ra tĂ« forta dhe dallgĂ« qĂ« rrezikojnĂ« tĂ« sjellin pĂ«rmbytje tĂ« mĂ«dha si dhe ndĂ«rprerje tĂ« energjisĂ« elektrike .

Për shkak të përmbytjeve qindra shtëpi janë kthyer në të pabanueshme ndërsa rrugët dhe urat kanë dalë jashtë funksionit.

PĂ«rmbytjet e fundjavĂ«s nĂ« zonat rurale morĂ«n gjithçka qĂ« u doli pĂ«rpara, duke prishur linjat telefonike dhe duke i lĂ«nĂ« familjet tĂ« pasigurta nĂ«se tĂ« dashurit e tyre i kanĂ« mbijetuar  pĂ«rmbytjeve ose jo .

Ekipet e shpĂ«timit po kĂ«rkojnĂ« tĂ« dĂ«shpĂ«ruar mes shtĂ«pive tĂ« shkatĂ«rruara. NdĂ«rkohĂ«, presidenti Joe Biden shprehu ngushĂ«llimet e tij pĂ«r tĂ« prekurit dhe deklaroi se autoritet do tĂ« ofrojnĂ« ndihmĂ« pĂ«r tĂ« gjithĂ« ata kanĂ« nevojĂ«. Rreth gjashtĂ« milionĂ« njerĂ«zve  qĂ« jetojnĂ« pranĂ« bregdetit nĂ« pjesĂ« tĂ« Long Island, Connecticut dhe Massachusetts u Ă«shtĂ«  dhĂ«nĂ« paralajmĂ«rimi  pĂ«r uragan para se stuhia tĂ« ulej. MegjithĂ«se uraganĂ«t janĂ« tĂ« zakonshĂ«m nĂ« kĂ«tĂ« kohĂ« tĂ« vitit nĂ« SHBA, ata zakonisht godasin mĂ« nĂ« jug.

“New York Times” raportoi se ”Henri” do tĂ« ishte uragani i parĂ« qĂ« godiste kĂ«tĂ« pjesĂ« tĂ« New England nĂ« 30 vite.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.