Uria, nënshtrimi dhe pasojat bërthamore, analiza: Si ndihmoi përvoja sovjetike të mbillte pakënaqësi midis ukrainasve ndaj Rusisë

uria nenshtrimi dhe pasojat berthamore analiza si ndihmoi pervoja sovjetike te mbillte pakenaqesi midis ukrainasve ndaj rusise

Ukraina dhe Rusia janë dy vende që në rrugën e historisë dhe të kulturës ndajnë shumë mes tyre, vendet fqinje ishin pjesë e perandorive më të mëdha që përfshinin të dy territoret.

Por duket se kjo histori, veçanërisht gjatë periudhës sovjetike nga viti 1922 deri në 1991, në të cilën Ukraina ishte zhytur në bllokun komunist, ka sjellë gjithashtu pakënaqësitë e saj.

Opinionet për meritat e Bashkimit Sovjetik dhe liderëve të tij ndryshojnë, ukrainasit kanë shumë më pak gjasa që ta shohin atë periudhë si më të favorshmen, në krahasim me rusët .

Megjithatë, Presidenti Vladimir Putin, vazhdon të pretendojë për themelet sovjetike për atë  ai e sheh si “Rusi historike” – një entitet që përfshin Ukrainën.

Studiuesit sjellin një pasqyrim të kësaj periudhe për të kuptuar përse kaq shumë ukrainas ushqejnë pakënaqësi të thellë ndaj Rusisë .

Uria e projektuar e Stalinit

Gjatë gjithë shekullit të 19-të dhe fillimit të shekullit të 20-të, Ukraina njihej si shporta e bukës së Evropës dhe më vonë e Bashkimit Sovjetik. Toka e pasur dhe fushat e bollshme e bënë atë një vend ideal për të rritur drithërat që ndihmuan në ushqimin e të gjithë kontinentit.

33

Pasi Ukraina u zhyt në Bashkimin Sovjetik duke filluar nga viti 1922, bujqësia e saj iu nënshtrua politikave kolektivizuese , në të cilat toka private u mor nga sovjetikët për t’u punuar në mënyrë komunale. Çdo gjë e prodhuar në ato toka do të rishpërndahej në të gjithë bashkimin.

Në 1932 dhe 1933, një zi buke shkatërroi Bashkimin Sovjetik si rezultat i kolektivizimit agresiv.

Një uri e qëllimshme? 

Miliona njerëz vdiqën nga uria në të gjithë Bashkimin Sovjetik, por Ukraina ndjeu peshën kryesore të këtij tmerri.

Hulumtimet vlerësojnë se rreth 3 milionë deri në 4 milionë ukrainas vdiqën nga uria, rreth 13% e popullsisë, megjithëse shifra e vërtetë është e pamundur të përcaktohet për shkak të përpjekjeve sovjetike për të fshehur urinë dhe numrin e saj .

Studiuesit theksojnë se shumë nga vendimet politike të regjimit sovjetik nën Jozef Stalinin – të tilla si parandalimi i fermerëve ukrainas që të udhëtonin në kërkim të ushqimit dhe ndëshkimi i ashpër i kujtdo që merrte prodhime nga fermat kolektive – e bënë urinë shumë më keq për ukrainasit.

Këto politika ishin specifike për ukrainasit brenda Ukrainës, si dhe për ukrainasit që jetonin në pjesë të tjera të Bashkimit Sovjetik.

Disa historianë pohojnë se lëvizjet e Stalinit u bënë për të shuar një lëvizje të pavarësisë së Ukrainës dhe ishin në shënjestër të veçantë ndaj ukrainasve etnikë.

Si i tillë, disa studiues e quajnë urinë një gjenocid.

Në gjuhën ukrainase, ngjarja njihet si “Holodomor”, që do të thotë “vdekje nga uria”.

Njohja e shtrirjes së plotë të Holodomorit dhe implikimi i udhëheqjes sovjetike për vdekjet mbetet një çështje e rëndësishme në Ukrainë edhe sot e kësaj dite, me liderët e vendit që luftojnë gjatë për njohjen globale të Holodomorit dhe ndikimin e tij në Ukrainën moderne.

Vende të tilla si Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja kanë bërë deklarata zyrtare duke e quajtur gjenocid.

Ashtu si qeveria sovjetike e asaj kohe mohoi se kishte ndonjë vendim që e privonte në mënyrë eksplicite Ukrainën nga ushqimi, duke vënë në dukje se uria preku të gjithë vendin, po ashtu edhe udhëheqësit e sotëm rusë refuzojnë të pranojnë fajësinë .

Refuzimi i Rusisë për të pranuar se Ukraina ka prekur në mënyrë disproporcionale ukrainasit është marrë nga shumë në Ukrainë si një përpjekje për të minimizuar historinë dhe identitetin kombëtar të Ukrainës.

Aneksimi sovjetik i Ukrainës Perëndimore

Kjo përpjekje për të shtypur identitetin kombëtar ukrainas vazhdoi gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore.

Në vitet e para të Bashkimit Sovjetik, lëvizja kombëtare ukrainase ishte e përqendruar në pjesët perëndimore të Ukrainës moderne, pjesë e Polonisë deri në pushtimin nazist në 1939.

Para pushtimit të Gemany, Bashkimi Sovjetik dhe Gjermania naziste hynë në një marrëveshje të fshehtë, nën maskën e paktit të mossulmimit Molotov-Ribbentrop, i cili përshkruante sferat e ndikimit gjerman dhe sovjetik mbi pjesë të Evropës Qendrore dhe Lindore.

Pasi Gjermania pushtoi Poloninë, Ushtria e Kuqe u zhvendos në pjesën lindore të vendit nën pretendimin e stabilizimit të kombit të dështuar.

Në realitet, Bashkimi Sovjetik po përfitonte nga dispozitat e përcaktuara në protokollin sekret.

Territoret polake që tani përbëjnë Ukrainën Perëndimore u përfshinë gjithashtu në Ukrainën Sovjetike dhe Bjellorusinë, duke i përfshirë ato në botën më të madhe kulturore ruse.

File 20220125 17 X3dso4

Në fund të luftës, territoret mbetën pjesë e Bashkimit Sovjetik.

Stalini filloi të shtypte kulturën ukrainase në këto toka të aneksuara rishtazi në favor të një kulture më të madhe ruse.

Për shembull, sovjetikët shtypën çdo intelektual ukrainës që promovonte gjuhën dhe kulturën ukrainase përmes censurës dhe burgosjes.

Kjo shtypje përfshinte gjithashtu likuidimin e Kishës Katolirke Greke të Ukrainës, një kishë vetëqeverisëse që ka besnikëri ndaj Papës dhe ishte një nga institucionet kulturore më të spikatura që promovonte gjuhën dhe kulturën ukrainase në këto ish-territore polake.

Pronat e saj iu transferuan Kishës Ortodokse Ruse dhe shumë nga priftërinjtë dhe peshkopët e saj u burgosën ose u internuan.

Shkatërrimi i Kishës Katolike Greke të Ukrainës është ende një burim pakënaqësie për shumë ukrainas.

Ajo qëndron, ne besojmë si studiues, si një shembull i qartë i përpjekjeve të qëllimshme të sovjetikëve për të shkatërruar institucionet ukrainase.

Trashëgimia e Çernobilit në Ukrainë

Ashtu si fatkeqësia shënoi vitet e hershme të Ukrainës si republikë sovjetike, po ashtu shënuan edhe vitet e fundit të saj.

Në vitin 1986, një reaktor bërthamor në energjinë bërthamore të Çernobilit të drejtuar nga Sovjetik në veri të Ukrainës u shtri në një shkrirje të pjesshme.

Mbetet katastrofa më e keqe bërthamore që ka parë bota në paqeje

U kërkua evakuimi i afro 200,000 njerëzve në zonat përreth termocentralit.

Dhe sot e kësaj dite, afërsisht 1000 milje katrorë të Ukrainës janë pjesë e Zonës së Përjashtimit të Çernobilit ku pasojat radioaktive mbeten të larta dhe aksesi është i kufizuar.

Gënjeshtrat sovjetike për të mbuluar shtrirjen e katastrofës dhe hapat e gabuar që do të kishin kufizuar pasojat vetëm sa e komplikuan problemin.

Personelit të urgjencës nuk iu dhanë pajisjet apo trajnimet e duhura për t’u marrë me materialin bërthamor.

Ajo rezultoi në një numër të madh vdekjesh dhe një incidencë më të lartë se normale të sëmundjeve dhe komplikimeve të shkaktuara nga rrezatimi, si kanceri dhe defektet e lindjes si midis ish-banorëve të rajonit dhe punëtorëve të dërguar për t’u marrë me katastrofën.

Republikat e tjera sovjetike dhe vendet evropiane u përballën me pasojat nga Çernobili, por ishin autoritetet në Ukrainë ato që u ngarkuan të organizonin evakuimet në Kiev, ndërsa Moska u përpoq të mbulonte shtrirjen e katastrofës.

Ndërkohë, Ukraina e pavarur është lënë të kujdeset për mijëra qytetarë që kanë sëmundje kronike dhe aftësi të kufizuara si pasojë e aksidentit.

Trashëgimia e Çernobilit duket e madhe në të kaluarën e afërt të Ukrainës dhe vazhdon të përcaktojë kujtesën e shumë njerëzve për të jetuar në epokën sovjetike.

Cernobil

Kujtimet e një të shkuare të dhimbshme

Kjo histori e dhimbshme e jetës nën sundimin sovjetik formon sfondin e pakënaqësisë në Ukrainë sot ndaj Rusisë.

Për shumë ukrainas, këto nuk janë thjesht tregime nga librat shkollorë, por pjesë qendrore të jetës së njerëzve shumë ukrainas janë ende duke jetuar me pasojat shëndetësore dhe mjedisore të Çernobilit.

Ndërsa Rusia grumbullon trupa në kufijtë e Ukrainës, dhe kërcënimi i një pushtimi rritet, shumë ukrainas nuk mund të harrojnë përpjekjet e kaluara të fqinjit të saj për të shtypur pavarësinë e Ukrainës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts