Uria vret qindra persona pasi SHBA dhe OKB ndërprenë ndihmën ushqimore për rajonin Tigray të Etiopisë

Uria ka vrarë të paktën 700 njerëz në rajonin verior Tigray të Etiopisë në javët e fundit pasi Shtetet e Bashkuara dhe Kombet e Bashkuara ndaluan ndihmën ushqimore, thanë zyrtarët dhe studiuesit lokalë.

OKB-ja dhe SHBA-ja pezulluan për herë të parë ndihmën ushqimore për Tigray në mars pas zbulimit të një skeme për të vjedhur grurin e dhuruar të destinuar për njerëzit në nevojë. Ata ndaluan ndihmën në pjesën tjetër të Etiopisë në fillim të qershorit, duke prekur 20 milionë njerëz në nevojë, ose rreth një të gjashtën e popullsisë së vendit.

Komisioni i Menaxhimit të Rrezikut të Fatkeqësive i Tigray ka regjistruar 728 vdekje të lidhura me urinë në tre nga shtatë zonat e rajonit që kur ndihma ushqimore u pezullua në mars. Të dhënat bazohen në informacionin e mbledhur nga zyrtarët e qarkut, tha kreu i komisionit, Gebrehiwot Gebregziaher.

“Situata në Tigray është shumë e vështirë. Shumë njerëz po vdesin për shkak të mungesës së ushqimit,” tha Gebrehiwot.

Shifra përfshin 350 vdekje nga uria në zonën veriperëndimore të Tigray, e cila pret mijëra njerëz të zhvendosur nga një konflikt dy-vjeçar në rajon që përfundoi në nëntor. Në mesin e marsit, zyrtarët e ndihmës amerikane gjetën ndihma ushqimore të mjaftueshme për 134,000 njerëz për shitje në një treg lokal në Shire, qyteti më i madh i zonës.

Më vete, studiuesit në Universitetin Mekele në kryeqytetin rajonal kanë dokumentuar 165 vdekje nga uria në shtatë kampe për personat e zhvendosur brenda vendit në Tigray që nga fillimi i pezullimit të ndihmës ushqimore. Ka mbi 100 kampe të tilla në të gjithë rajonin.

Vdekjet u raportuan nga koordinatorët e kampit studiuesve, të cilët po studiojnë njerëzit e zhvendosur nga lufta e fundit. Shumica e vdekjeve janë të fëmijëve, të moshuarve dhe njerëzve me kushte themelore shëndetësore, tha një studiues, i cili foli në kushte anonimiteti nga frika e hakmarrjeve. Ai i lidhi vdekjet drejtpërdrejt me pezullimin e ndihmës.

Një përditësim i OKB-së i publikuar më 14 qershor tha se numri i fëmijëve të shtruar në spitalet në Tigray për kequshqyerje u rrit me 196% midis prillit 2022 dhe prillit 2023.

Lufta e fundit la 5.4 milionë nga 6 milionë njerëz në Tigray të varur nga ndihma ushqimore. Gjatë konfliktit, të dyja palët plaçkitën furnizimet humanitare dhe qeveria kufizoi aksesin e ndihmave, duke bërë që hetuesit e OKB-së ta akuzonin atë për “përdorimin e urisë si një metodë lufte”. Një armëpushim i nënshkruar në nëntor kishte lejuar rifillimin e dërgesave të ndihmave në rajon.

Punonjësit e ndihmës thanë se zyrtarë të lartë të qeverisë etiopiane ishin thellësisht të përfshirë. SHBA po refuzon të rivendosë ndihmën ushqimore derisa ato të hiqen nga procesi i shpërndarjes së ndihmës dhe të futen kontrolle më të forta.

Qeveria e Etiopisë hedh poshtë si “propagandë” të dëmshme sugjerimin se ajo mban përgjegjësinë kryesore për zhdukjen e ndihmave në Tigray dhe rajone të tjera, por ajo ka rënë dakord për një hetim të përbashkët me SHBA-në ndërkohë që Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së kryen një hetim të veçantë.

Megjithëse kanë pezulluar dërgesat e ushqimit, SHBA dhe WFP vazhdojnë të drejtojnë programe ushqimore për gratë dhe fëmijët. Megjithatë, këto janë penguar nga mungesa e fondeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts