“Urrejtje dhe dashuri”/ Këta janë fëmijët e politikanëve rusë që jetojnë mes luksit marramendës në Perëndim, e pabesueshme shuma e parave që shpenzojnë

Fëmijët e politikanëve ruse janë duke bërë një jetë përrallash në Perëndim, e veçanërisht në vende si Britania dhe Shtetet e Bashkuara. Një artikull i “CNN” identifikon tiparet e përbashkëta të moralit të dyfishtë dhe hipokrizisë tek fëmijët e zyrtarëve të lartë të qeverisë dhe “oborrit” të besuar të Putinit. Fëmijët e figurave të vijës së parë në politikën ruse, si Dmitry Peshkov , Sergei Lavrov dhe vetë Vladimir Putin , jetojnë mes luksit në Perëndim. Kjo kontradiktë, sipas Daniel Traisman , profesor i shkencave politike në Universitetin e Kalifornisë (UCLA), është padyshim hipokrizi.

“Politikanët e rangut të parë dhe bashkëpunëtorët e ngushtë të Putinit mund të mos e shohin kontradiktën, ata mund të besojnë se ka një konkurrencë midis SHBA-së dhe Rusisë, por kjo nuk duhet të ndikojë, për shembull, në planet e vajzës së dikujt për studimet e saj në një universitet amerikan. Ose ku do të jetë vila e saj”, u shpreh ai.

Pikëpamja zyrtare e Presidentit Putin, siç e bëri të qartë përmes gjuha së urrejtjes ndaj bashkëkombësve të tij që po “perëndimorizohen” dhe po fshihen, është se ata “po bashkëpunojnë me Perëndimin në ndjekje të një qëllimi të vetëm: të shkatërrojnë Rusinë. Populli rus, megjithatë, gjithmonë do të jetë në gjendje të dallojë patriotët e vërtetë nga bastardët dhe tradhtarët. Dhe ai thjesht do t’i pështyjë, duke i pështyrë, si një insekt që u fut aksidentalisht në gojë”.

Megjithatë, profesori Traisman e përshkruan etikën e dyfishtë të aplikuar nga brezi i ri i kremit rus, duke pasur parasysh se sipas tij ata duan të jetojnë në Perëndim, sepse aty janë vendet më të pasura në botë, si dhe qendrat më të mira kulturore. Për më tepër, në Perëndim, ligjet zbatohen dhe zbatohen shumë më tepër se në Rusi. Prandaj, nëse arrijnë të transferojnë pjesën më të madhe të pasurisë së tyre në Perëndim, ndihen më të sigurt.

Për të ndaluar “degjenerimin” e plutokracisë ruse dhe asimilimin e saj nga Perëndimi, Putin ishte përpjekur në vitin 2016 të miratonte një ligj që ndalonte fëmijët e zyrtarëve rusë të studionin në universitetet e huaja. Argumenti prapa këtij legjislacioni ishte se vetëm arsimi rus mund të formonte patriotët e rinj të vërtetë. Megjithatë, ky ligj nuk u miratua kurrë.

Pavarësisht këtyre qasjeve, vajzat e Vladimir Putin duket se bëjnë përjashtime nga qëndrimi i përgjithshëm hipokrit i shumë njerëzve në nomenklaturën moderne ruse, plutokracia e oligarkëve ose oligarkët, siç e quajnë këtë kastë autoritetet amerikane.

Vajza e madhe e Putinit, Maria, jeton me burrin e saj, një biznesmen holandez, në një apartament 3.3 milionë dollarë në Holandë. Në të njëjtën kohë, vajza e vogël, Katerina, zotëron një pallat me 8 dhoma në Biarritz, qyteti i famshëm i të pasurve, në bregun jugperëndimor të Francës. Kjo pronë u ble nga oligarku i ri Kirill Samalov, i cili ishte ish-burri i Katerina Putina. Samalov e bleu rezidencën aristokratike nga pronari i saj i mëparshëm, Genadi Timchenko, gjithashtu një manjat rus i pasurisë.

Në të njëjtën kohë, Proekt, një media e pavarur, duke analizuar Panama Papers, zbuloi se një nga të dashurat e Putinit, e cila ka sjellë në jetë një nga vajzat e tij, bleu një apartament luksoz në Monte Carlo, disa javë pas lindjes së foshnjës së tij. Fëmijët e Dmitry Peshkov, zëdhënësit të qeverisë për Kremlinin, janë shembuj të shkëlqyer të hipokrizisë së vendosur në shtresat e larta të shoqërisë ruse. Elizabeth, vajza 24-vjeçare e Peshkovit nga martesa e tij e dytë, u shkollua në një nga shkollat më të mira të Francës, Ecole des Roches, me tarifa vjetore të shkollimit që korrespondojnë me rreth një të katërtën e pagës së saj. Peshkov pagoi rreth 73,000 dollarë në këtë shkollë.

Megjithatë, studentët marrin një arsim gjithëpërfshirës, duke përfshirë kurse të aviacionit. Por çështja e madhe është se edhe me të ardhurat e tij proporcionalisht të larta, Peshkov nuk mund të mbulonte shpenzimet e vajzës së tij që jeton si yll hollivudian apo edhe kënaqësitë e saj personale. Të tilla si një orë që kushton mbi gjysmë milioni dollarë, e cila i është parë në dorë, apo pushimet e muajit të mjaltit me një varkë në rajonin e Sardenjës që kushton rreth 430 mijë në javë. Kaq shumë luks është jashtëzakonisht i papajtueshëm me të ardhurat e Dmitry Peshkov si një nëpunës i lartë civil.

Elizabeth Peskova, gjithashtu vazhdoi studimet në një shkollë franceze për marketing dhe menaxhim, ndërsa punonte si praktikante në Louis Vuitton, madje edhe në Parlamentin Evropian. Më në fund, nga autoriteti amerikan antikorrupsion u zbulua se së bashku me nënën e saj, Elizabeth kanë blerë një apartament 180 metra katrorë në rrugën Victor Hugo në një nga lagjet më të shtrenjta në Paris për rreth 2 milionë dollarë. Gjysmë-vëllai i Elizabeth, Nicolai Chouls, djali i madh i Peshkovit, i rritur në Britani, e kalon kohën duke udhëtuar nga një vend pushimi në tjetrin, duke përdorur sigurisht avionë privatë.

Pasuria e tij përbëhet nga prona të paluajtshme periferike në Moskë, një qytet të cilin ai e trajton më tepër si një pistë garash, ku ai drejton supermakinat e tij duke mos respektuar çdo dispozitë të kodit të rrugor. Në raportin e “CNN” thuhet se ai ka 116 gjoba për ngarje të rrezikshme të makinave të tij, të cilat i pagua vetëm për të bërë të njëjtën gjë sërish… E sigurisht, Chouls është i papunë.

Polina Kovaleva , 26-vjeçare, është fëmija biologjik i zonjës së Lavrov, Svetlana Polyakova dhe thuhet se ka blerë një apartament në Londër për 5.8 milionë dollarë në moshën 21-vjeçare. Prona është një distancë e shkurtër nga Imperial College ku Kovaleva studioi.

Megjithatë, Lavrov ka një vajzë tjetër, Ekaterina Vinokourova, 39 vjeçe dhe meriton të jetë krenar që ka studiuar të paktën në dy nga universitetet më të mira në botë, në Kolumbia, Nju Jork dhe London School of Economics në Londër.

Në pjesën më të madhe, pothuajse të gjithë të mësipërmit janë tani në “listën e zezë” të politikanëve dhe oligarkëve që konsiderohen të padëshirueshëm në Perëndim dhe janë subjekt i hakmarrjes perëndimore, të cilën ata vetë e urrejnë dhe e adhurojnë, siç tregohet të paktën nga sjellja e anëtarëve më të rinj të klasës sunduese ruse të elitave të pakta, dhe elitare të Putinit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.