Ursula von der Leyen, Antony Blinken diskutojnë për situatën në Gaza, zhvillimet në Detin e Kuq

ursula von der leyen antony blinken diskutojne per situaten ne gaza zhvillimet ne detin e kuq

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken diskutuan për Lindjen e Mesme , duke përfshirë situatën humanitare në Rripin e Gazës dhe zhvillimet në Detin e Kuq .

Von der Leyen shkroi në X se ajo kishte një “takim të shkëlqyer” me Blinken. “Mbështetja jonë për Ukrainën, tani dhe drejt së ardhmes së saj në BE, është e palëkundur.”

Ajo tha se ata diskutuan nevojën për stabilitet në Lindjen e Mesme, rritjen e aksesit humanitar në Gaza dhe “përgatitjet për të nesërmen”.

“Për më tepër, ne diskutuam situatën shqetësuese në Detin e Kuq dhe përgjigjet tona”, shtoi von der Leyen pas takimit që u zhvillua në margjinat e Forumit Ekonomik Botëror në Davos , Zvicër.

Houthi-t kanë synuar anije mallrash në Detin e Kuq në pronësi ose operim të kompanive izraelite ose që transportojnë mallra drejt dhe nga Izraeli në solidaritet me Gazën, e cila ka qenë nën një sulm izraelit që nga 7 tetori.

Izraeli ka nisur sulme të pamëshirshme ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar nga Hamasi për të cilin Tel Aviv tha se vrau 1200 njerëz.

Të paktën 24,285 palestinezë janë vrarë që atëherë, kryesisht gra dhe fëmijë, dhe 61,154 janë plagosur, sipas autoriteteve shëndetësore palestineze.

Sipas OKB-së, 85% e popullsisë së Gazës është tashmë e zhvendosur brenda vendit për shkak të mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60% e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts