Ushtarët ukrainas ngrenë flamurin në një qytet tjetër të ‘aneksuar’ nga Rusia

Ushtarët nga brigada e 128-të e Ukrainës janë filmuar duke vendosur një flamur blu dhe të verdhë mbi fshatin Myrolyubivka në rajonin Kherson.

Në sfondin e videos dëgjohet një bum artilerie.

Kjo pason një deklaratë brenda natës nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy se forcat e tij kishin çliruar vendbanimet e vogla Arkhanhelske dhe Myrolyubivka në jug të vendit.

Kjo do të thotë se Rusia nuk e mban të plotë territorin e Khersonit – një nga katër zonat që Vladimir Putin njoftoi se do të aneksohej të premten.

Ukraina po fiton gjithashtu në lindje, duke i detyruar trupat ruse të braktisin qytetin Lyman në Donetsk.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com