Ushtria amerikane vret në një sulm ajror liderin e ISIS-it në Siri

Ushtria amerikane njoftoi se kreu një sulm në të cilin u vra Usamah al-Muhajir, lideri i Shtetit Islamik në lindje të Sirisë.

“Sulmi u krye nga të njëjtët dronë MQ-9 që u ngacmuan nga aeroplanët rusë më herët gjatë ditës, gjatë një takimi që zgjati pothuajse dy orë”, tha Komanda Qendrore e SHBA në një deklaratë.

Nuk është e qartë se si ushtria amerikane konfirmoi se personi i vrarë ishte al-Muhajir, dhe Komanda Qendrore nuk dha detaje të mëtejshme rreth tij. Në njoftimin për shtyp thuhet se nuk ka të dhëna se në sulm janë vrarë civilë.

“Ne e kemi bërë të qartë se mbetemi të përkushtuar për të mposhtur ISIS-in në të gjithë rajonin”, tha në një deklaratë gjenerali Erik Kurilla, komandanti i Komandës Qendrore të SHBA.

Uashingtoni ka shtuar bastisjet dhe operacionet kundër operativëve të dyshuar të Shtetit Islamik në Siri, duke vrarë dhe arrestuar liderë që u strehuan në zonat e kontrolluara nga rebelët e mbështetur nga Turqia, pasi grupi humbi territorin e tij të fundit në Siri në vitin 2019.

Fushata e udhëhequr nga SHBA që vrau ish-udhëheqësin e ISIS-it, Abu Bakr al-Baghdadi, i cili e shpalli “kalifatin”, që atëherë ka shënjestruar liderët e mbijetuar, të cilët besohet se kanë komplotuar sulme jashtë vendit.

Komandantët ushtarakë amerikanë thonë se ISIS-i mbetet një kërcënim i rëndësishëm në rajon, edhe pse aftësitë e tij janë dobësuar dhe aftësia e tij për të rivendosur rrjetin e tij është dobësuar. Në kulmin e tij në vitin 2014, ISIS kontrollonte një të tretën e Irakut dhe Sirisë. Edhe pse u mund në të dy vendet, militantët e tij vazhdojnë të sulmojnë kryengritësit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts