“Ushtria do përdorë armë bërthamore”, Guterres i shqetësuar pas vendimit drastik të Koresë së Veriut: Duhet të vazhdojnë negociatat për të arritur paqen

ushtria do perdore arme berthamore guterres i shqetesuar pas vendimit drastik te korese se veriut duhet te vazhdojne negociatat per te arritur paqen
ushtria do perdore arme berthamore guterres i shqetesuar pas vendimit drastik te korese se veriut duhet te vazhdojne negociatat per te arritur paqen

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres është shprehur i shqetësuar për ligjin e ri të Koresë së Veriut që lejo sulmet parandaluese bërthamore për të mbrojtur vendin.

Gjithashtu zëdhënësi i OKB Stefan Dizharik ka deklaruar se bisedimet janë të nevojshme për të arritur paqen dhe denuklearizimin e plotë dhe të verifikueshëm të gadishullit Korean.

Ai shtoi se Guterres po i bën thirrje Phenianit që të vazhdojë negociatat me palët kryesore për këtë çështje, raporton Reuters.

Kujtojmë se më herët Koreja e Veriut miratoi një ligj që e deklaron veten si shtet me armë bërthamore.

Udhëheqësi i vendit Kim Jong-un e quajti vendimin “të pakthyeshëm” dhe përjashtoi mundësinë e çdo bisedimi për denuklearizimin e vendit.

Ky ligj parashikon gjithashtu të drejtën e vendit për të përdorur një sulm bërthamor parandalues ​​për të mbrojtur veten në rast kërcënimi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts