Ushtria e Malit vret 6 terroristë, 3 ushtarë plagosen

Ushtria e Malit ka njoftuar se ka vrarë të paktën gjashtë terroristë gjatë një ofensive në pjesën qendrore të vendit.

Sipas njoftimit nga ushtria e vendit, incidenti ndodhi dje kur një njësi e forcave të armatosura ishte e angazhuar në një ofensivë në sektorin Mafuna.

Gjithashtu tre ushtarë të Malit u plagosën, njëri prej të cilëve është në gjendje kritike.

Muajve të fundit sulmet terroriste janë rritur në pjesën qendrore të Malit.

Të premten e kaluar, katër paqeruajtës të OKB-së dhe tre ushtarë të Malit u vranë dhe disa të tjerë u plagosën në dy sulme terroriste në rajonet Mopti dhe Kidal të Malit.

Pavarësisht nga prania e forcave paqeruajtëse franceze dhe të Kombeve të Bashkuara (OKB) në Mali, grupet e armatosura ende janë shumë aktive në vendin e Afrikës Perëndimore.

Që nga viti 2012, militantët kanë kryer sulme të dhunshme në pjesën veriore dhe qendrore të Malit, duke vrarë mijëra ushtarë dhe civilë.

Në vitin 2015 u nënshkrua një marrëveshje paqësore midis qeverisë dhe disa grupeve kryengritëse.

Mosmarrëveshjet politike dhe të komunitetit vazhdojnë të ushqejnë tensionet në veri të Malit, duke minuar kështu zbatimin e marrëveshjes së paqes.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.