Ushtria izraelite godet 3 qyteza jugore të Libanit

ushtria izraelite godet 3 qyteza jugore te libanit
ushtria izraelite godet 3 qyteza jugore te libanit

Ushtria izraelite ka goditur tri qyteza në rrethin Tire, në jug të Libanit.  Sipas Agjencisë Kombëtare të Lajmeve të Libanit, avionët luftarakë izraelitë kanë goditur qytezat Dhayra, Tayr Harfa dhe Jebbayn.

Nuk raportohet për viktima nga sulmet ajrore izraelite. Tensionet kanë qenë të larta në zonën kufitare midis forcave izraelite dhe Hezbollahut që kur palët zhvilluan një luftë në shkallë të gjerë në vitin 2006. Tensionet e fundit kufitare vijnë pas nisjes së ofensivës ushtarake izraelite në Rripin e Gazës, në të cilën janë vrarë më shumë se 33.500 njerëz pas një sulmi ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor të vitit të kaluar.

Autoritetet libaneze thonë se të paktën 313 njerëz janë vrarë, 1.000 janë plagosur dhe rreth 100.000 të tjerë janë zhvendosur nga sulmet izraelite në Libanin jugor që nga 8 tetori 2023. Rreth 20 izraelitë janë vrarë gjithashtu në sulmet e Hezbollahut, sipas shifrave izraelite.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts