Ushtria izraelite liron korrespondentin e Al Jazeera dhe gazetarë të tjerë të arrestuar në spitalin e Gazës

ushtria izraelite liron korrespondentin e al jazeera dhe gazetare te tjere te arrestuar ne spitalin e gazes
ushtria izraelite liron korrespondentin e al jazeera dhe gazetare te tjere te arrestuar ne spitalin e gazes

Ushtria izraelite liroi korrespondentin e Al Jazeera, Ismail al-Ghoul dhe gazetarë të tjerë pasi i arrestoi më herët gjatë ditës në spitalin al-Shifa në qytetin perëndimor të Gazës.

Al-Ghoul dhe gazetarët e tjerë u arrestuan herët të hënën nga forcat izraelite që bastisën spitalin, arrestuan dhjetëra dhe dëbuan mijëra palestinezë që ishin strehuar brenda.

Rrjeti televiziv me bazë në Doha tha në një deklaratë se një automjet transmetues me kamera dhe pajisje të tjera u shkatërrua nga forcat izraelite pas arrestimit të gazetarëve brenda spitalit.

Departamenti Amerikan i Shtetit ishte ndër ata që shprehën shqetësimin për fatin e gazetarëve të arrestuar.

Zyra e Medias në Gaza tha muajin e kaluar se të paktën 126 punonjës mediatikë palestinezë janë vrarë që kur Izraeli filloi ofensivën e tij në Gaza më 7 tetorin, pas një bastisjeje ndërkufitare nga Hamasi që vrau rreth 1200 njerëz.

Më shumë se 31,000 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë në Gaza që nga 7 tetori dhe mbi 73,000 janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Lufta izraelite ka shtyrë 85% të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme mes një bllokade gjymtuese të shumicës së ushqimeve, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60% e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të sigurojë që forcat e tij të mos kryejnë akte gjenocidi dhe të garantojë që ndihma humanitare të ofrohet për civilët në Gaza.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts