Ushtria libaneze shpëton 51 persona, pasi varka me të cilën po udhëtonin po fundosej në brigjet e Tripolit

Ushtria libaneze shpëton 51 persona, pasi varka me të cilën po udhëtonin po fundosej në brigjet e Tripolit
ushtria libaneze shpeton 51 persona pasi varka me te cilen po udhetonin po fundosej ne brigjet e tripolit

Libani të dielën shpëtoi më shumë se 50 njerëz, kryesisht sirianë, nga një varkë emigrantësh që po fundosej në brigjet veriore të vendit, tha ushtria.

Ushtria mori “informacion për një anije që po fundosej në brigjet e Tripolit ndërsa po përdorej për kontrabandën e paligjshme të njerëzve,” tha ushtria në një deklaratë, duke iu referuar një qyteti në veri të Libanit.

Forcat detare ishin në gjendje të “shpëtonin 51 persona në bord, duke përfshirë dy palestinezë dhe 49 sirianë”, thuhet në deklaratë.

Kryqi i Kuq Libanez ndihmoi në ofrimin e ndihmës për të shpëtuarit, sipas deklaratës, e cila nuk specifikoi se ku ishte drejtuar anija.

Emigrantët, azilkërkuesit dhe refugjatët që largohen me anije nga Libani në përgjithësi kërkojnë një jetë më të mirë në Evropë dhe shpesh drejtohen për në ishullin lindor të Mesdheut të Qipros, më pak se 200 kilometra (125 milje) larg.

Libani pret rreth dy milionë sirianë, thanë autoritetet, ndërsa rreth 800,000 janë të regjistruar në Kombet e Bashkuara, numri më i lartë në botë i refugjatëve për frymë.

Ekonomia e Libanit u shemb në fund të vitit 2019, duke e kthyer vendin në një pikënisje për emigrantët. Autoritetet shpesh njoftojnë se kanë penguar operacionet e kontrabandës nga deti, ose arrestimin e kontrabandistëve dhe emigrantëve të mundshëm.

Shtetasit libanezë kanë bërë gjithashtu një udhëtim të pabesë drejt Evropës së bashku me sirianët që ikin nga lufta dhe problemet ekonomike në vendin e tyre, si dhe refugjatët palestinezë.

Më 1 dhjetor, ushtria libaneze tha se ndërpreu një operacion kontrabandë që pa 110 persona, kryesisht nga Siria, duke u përpjekur të largoheshin nga vendi përmes detit.

Shpëtimi i së dielës vjen mes disa javësh konflikti midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza, me përleshje gjithashtu përgjatë kufirit Liban-Izrael, kryesisht midis ushtrisë izraelite dhe grupit të Hezbollahut të Libanit, një aleat i Hamasit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts