Ushtria nigeriane do të ndjekë penalisht Mohamed Bazoum

ushtria nigeriane do te ndjeke penalisht mohamed bazoum
ushtria nigeriane do te ndjeke penalisht mohamed bazoum

[embedded content][embedded content]

21:30 14/08/2023

Akuzat vijnë pasi udhëheqësit e grushtit të shtetit të Nigerit ishin të hapur për të zgjidhur krizën

Ushtria e Nigerit ka deklaruar se do të ndjekë penalisht presidentin e rrëzuar Mohamed Bazoum për tradhti.

Në një deklaratë të lexuar në televizionin kombëtar, një zëdhënës i ushtrisë së Nigerit shpalosi akuzat kundër Bazoum si “tradhti të lartë dhe minim të sigurisë së brendshme dhe të jashtme” të vendit.

Bazoum dhe familja e tij janë mbajtur në rezidencën zyrtare të presidentit në Niamey që nga grushti i shtetit më 26 Korrik. Komuniteti Ekonomik i Shteteve të Afrikës Perëndimore (ECOWAS) ka bërë thirrje për rivendosjen në pushtet të Bazoum-it, duke vendosur sanksione të rënda ekonomike ndaj Nigerit dhe duke kërcënuar ndërhyrjen ushtarake nëse nuk rikthehet sundimi civil.

Deklarata erdhi vetëm disa orë pasi një grup studiuesish islamikë nigerianë njoftuan një takim me udhëheqësin e grushtit të shtetit të Nigerit Abdourahamane Tchiani në Niamey dhe deklaruan se gjenerali kishte rënë dakord të mbante bisedime të drejtpërdrejta me ECOWAS.

Nga ana tjetër zëdhënësi i ushtrisë së Nigerit, koloneli major Amadou Abdramane, në deklaratën e tij kritikoi sërish sanksionet e ECOWAS ndaj Nigerit, duke thënë se masat çnjerëzore po e bënin të vështirë për njerëzit qasjen në ilaçe dhe ushqim.

Blloku ka ndërprerë transaksionet financiare dhe furnizimet me energji elektrike, si dhe ka mbyllur kufijtë me Nigerin pa dalje në det, duke bllokuar importet shumë të nevojshme në një nga vendet më të varfra në botë.

Klan News

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts