Ushtria ruse goditet sërish, 3 komandantë të lartë vriten në qytetin e rimarrë nga ukrainasit

Tre komandantë rusë janë vrarë në një qytet të Ukrainës, ndërsa tanket me shenjën Z ​​u braktisën gjatë një pushtimi të mbetur në tentativë.

Ajo vjen pasi forcat ukrainase kanë rimarrë Chuhuivin teksa zyrtarët e mbrojtjes pretendojnë se i kanë shkaktuar humbje të mëdha ushtrisë ruse.

Gjenerali 1
Denis Glebov

Gjeneral lejtënant Serhiy Shaptala tha se trupat e tij kishin marrë Chuhuiv nga kontrolli rus, duke vrarë një numër të madh të njerëzve të Putinit.

Dy komandantë të rangut të lartë rusë thuhet se u vranë në betejë.

“Okupatorët pësuan humbje të mëdha në personel dhe pajisje. Nënkoloneli Dmitry Safronov, komandanti i Brigadës së 61-të të Veçantë Detare të Forcave të Armatosura Ruse, dhe nënkoloneli Denis Glebov, Zëvendëskomandant i Brigadës së 11-të të Sulmit Ajror të Veçantë të Forcave të Armatosura Ruse, u vranë”, vazhdoi më tej shtabi i ushtrisë ukrainase.

Gjnerali 3
 Konstantin Zizevsky 

Pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë një automjet ushtarak me shenjën “Z” me flamurin ukrainas, ndërsa dëgjohet brohoritja.

Chuhuiv, një qytet i vogël me 30,000 banorë 22 milje në juglindje të qytetit të dytë të Ukrainës, Kharkiv, ishte një nga të parët e pushtuar nga rusët.

Një javë më parë, një djalë i ri u vra në qytet pasi granatimet e forta goditën një bllok apartamentesh.

Gjenerali 5
Dmitry Safronov 

Imazhi i një gruaje me një fytyrë të fashuar dhe të gjakosur pas granatimeve në Chuhuiv u bë një nga imazhet përcaktuese të konfliktit deri më tani.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts