Ushtria ruse pretendon se ka marrë në kontroll fabrikën e çelikut në Mariupol

Rusia ka njoftuar se ka marrë në kontroll të plotë fabrikën e çelikut në Azovstal.

Ndër të tjera ushtria ruse ka theksuar se tashmë fabrika e çelikut është ‘çliruar’ plotësisht.

Sipas Ministrisë ruse të Mbrojtjes grupi i fundit i mbrojtësve të regjimit Azov i përbërë nga 531 persona janë dorëzuar.

“Territori i uzinës metalurgjike Azovstal në Mariupol, ku një grup militantësh ukrainas të formacionit nazist Azov është bllokuar që nga 21 prilli i këtij viti, është çliruar plotësisht”, tha gjeneralmajor Igor Konashenkov.

Vsta

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.