Ushtria ruse sulme me bomba dhe murtaja në rajonin Sumy, dy të plagosur dhe dëme të mëdha materiale

Forcat ruse kryen dje 18 sulme kundër kufirit të rajonit Sumy, duke plagosur dy civilë dhe duke dëmtuar infrastrukturën.

Kjo është raportuar nga administrata ushtarake e rajonit verilindor të Ukrainës, cituar nga mediat lokale. Në veçanti, granatimet me artileri të komunitetit Druzhba plagosën një civil, dëmtuan 12 shtëpi dhe disa hekurudha. Në Seredyna-Buda, predha me mortaja dhe artileri plagosi një civil dhe shkaktoi dëme në ndërtesa private dhe administrative.

Që nga fillimi i luftës kundër Ukrainës, komunitetet kufitare të rajonit Sumy kanë qenë objektiva të shpeshta të bombardimeve ruse. Më 2 shtator, një oficer policie u vra gjatë një bastisjeje në Seredyna-Buda.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts