Ushtria ruse tërhiqet nga qyteti i Kherson në Ukrainë

ushtria ruse terhiqet nga qyteti i kherson ne ukraine
ushtria ruse terhiqet nga qyteti i kherson ne ukraine

22:09 09/11/2022

Ushtria ruse është urdhëruar që të tërhiqet nga qytetin ukrainas Kherson, i vetmi qytetet i rëndësishëm që Rusia ka pushtuar që prej agresionit ushtarak në Shkurt.

Komandanti rus në Ukrainë, Sergei Surovikin tha se ishte e pamundur që të vazhdonte furnizime me ushqime.

Njoftimi për tërheqjen e trupave ruse në këtë rajon u bë përmes një deklarate zyrtare në televizionin shtetëror rus. Pas largimit nga Kherson, forcat ruse do të përqëndrohen në anën perëndimore të lumit Dnipro.

Tërheqja e Rusisë nga ky rajon vjen në një kohë kur edhe Ukraina ka shtuar kundërsulmin e saj.

Për shefin e NATO-s, Jens Stoltenberg, ky fakt është inkurajues.

Fitoret e Forcave të Armatosura të Ukrainës u përkasin ushtarëve të guximshëm, por thelbësore është edhe mbështetja që marrin nga Mbretëria e Bashkuar, aleatët dhe partnerët e NATO-s”, tha Stoltenberg.  /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts