Ushtria, spiunët dhe Forcat Speciale të Anglisë në aksion kundër ndërhyrjes ruse në botë

Ushtarëve SAS të Britanisë së Madhe do t’u thuhet t’i zhbëjnë ndërhyrjet ruse në të gjithë botën, si pjesë e një lëkundjeje të madhe të përparësive të mbrojtjes.

Siç shkruajnë mediet britanike, SAS dhe njësitë e tjera në Grupin e Forcave Speciale do të punojnë së bashku me shërbimin e zbulimit MI6 për të kryer operacione të vëzhgimit të fshehtë kundër spiunëve dhe njësive ushtarake ruse.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Mark Carleton-Smith tha se forcat speciale do të kenë për detyrë të trajtojnë “aktorët armiqësorë të shtetit”.

Masa vjen përpara botimit të Letrës së Komandës së Mbrojtjes, kontributi i Ministrisë së Mbrojtjes në Rishikimin e Integruar të Qeverisë të politikës së jashtme, të mbrojtjes, sigurisë dhe zhvillimit, i cili pritet të botohet të Dielën, me kohën e Mbretërisë së Bashkuar.

Sekretari britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace thotë se vendi duhet të rishpikë forcat e saj të armatosura për shekullin 21 pasi kërcënimi me të cilin përballet “ka ndryshuar përtej pritjeve” në 30 vjetët e fundit.

“Armiqtë tanë kanë pafundësisht më shumë mundësi. Operacionet e enkriptimit, saktësisë dhe informacionit e ndërlikojnë tablonë e kërcënimit. Ne e gjejmë veten vazhdimisht të ballafaquar në ‘zonën gri’ – tokë e paqartë midis paqes dhe luftës. Pra, parandalimi i konfliktit është më kritik se kurrë”, thotë ai.

Në një betejë të re të Atlantikut, Marina Detare Mbretërore do të vendosë një “anije spiune” për të ndaluar nëndetëset ruse duke sabotuar internetin e Britanisë duke dëmtuar kabllot nënujore.

Për shkak të shërbimit deri në vitin 2024, anija e Mbikëqyrjes së Oqeanit me shumë role do të ndihmojë në mbrojtjen e infrastrukturës kritike kombëtare siç janë kabllot nënujore të cilat mbajnë triliona dollarë transferime financiare çdo ditë dhe transmetojnë 97 përqind të komunikimeve globale në botë.

Dokumenti i komandës do të shohë një shtesë prej 3 miliardë funta [3.5 miliardë euro] të dhëna ushtrisë, 120 milionë funta të cilat do të përdoren për të krijuar Brigadën e re të Operacioneve Speciale, të bazuar rreth një Regjimenti “Ranger” prej katër batalionesh.

Detyrat e reja për SAS do të plotësohen nga Rangers – batalionet e reja të ushtrisë së trupave për të këshilluar forcat partnere në të gjithë botën dhe për të shkuar në betejë me ta.

Carleton-Smith tha se në të ardhmen forcat speciale “do të ndjekin ndryshimin dhe përshpejtimin e natyrës së kërcënimit”.

“Kërcënimet më këmbëngulëse dhe vdekjeprurëse janë ato që lidhen me aktorë armiqësorë të shtetit”, shtoi ai.

Trajtimi i shteteve armiqësore është drejtuar më parë nga shërbimet e sigurisë të tilla si MI6 dhe GCHQ.

Komentet shënojnë një hap përpara në përgjigjen e Mbretërisë së Bashkuar ndaj Rusisë pas helmimeve në Salisbury.

Shtetet armiqësore për të cilat përmendet, Carleton-Smith ka të ngjarë të jenë Rusia, Kina, Koreja e Veriut dhe Irani. Nga këto, Rusia konsiderohet si shqetësimi më i ngutshëm i sigurisë.

Në fjalimin e tij të parë si Drejtor i Përgjithshëm i MI5, në tetorin e kaluar, Ken McCallum tha se shërbimet e inteligjencës ruse po i shkaktonin “keqësimin më të madh” Britanisë së Madhe. Rusinë e quajti si një “uragan”, ndërsa Kinën si një “ndryshim klimatik”.

Njësitë e Forcave Speciale të Britanisë ka të ngjarë të kenë për detyrë të zbulojnë aktivitetin nga Inteligjenca Ushtarake Ruse – GRU – përgjegjëse për sulmin me agjentin nervor 2018 në Salisbury, me të cilin sulmoi agjentin e dyfishtë Sergei Skripal.

Skripal dhe vajza e tij i mbijetuan sulmit, por një grua vendase, Dawn Sturgess, vdiq pas ekspozimit ndaj armës kimike.

Njësitë elitare mund të kenë gjithashtu detyrë të kundërveprojnë nga Grupi Wagner, një organizatë ruse mercenare që mendohet gjerësisht se po vepron me urdhër nga Moska.

Aktiviteti i ndërmarrjes ushtarake private ruse në të gjithë Afrikën – veçanërisht në Libi, Mozambik dhe Republikën e Afrikës Qendrore – u përshkrua si “oportunist, por me një pamje të një rëndësie strategjike” nga një burim i mbrojtjes.

“Putini ka takuar më shumë udhëheqës afrikanë në 10 vitet e fundit sesa të gjithë paraardhësit e tij së bashku”, tha burimi, në përpjekjet për të gjykuar votat në Kombet e Bashkuara, për të fituar qasje për forcat ushtarake, të drejtat minerale dhe për të nxjerrë para përmes Grupit Wagner për aktivitetin përfshirë operacionet për manipulimin e zgjedhjeve.

Duke përplasur shtëpi dhe automjete dhe duke përdorur imazhe nga kamera miniaturë, dronë dhe satelitë, trupat do të kërkojnë të zbulojnë prova të paligjshmërisë dhe lidhje me botën e krimit./kosovapress

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.