Ushtria turke fillon tërheqjen nga Afganistani, Erdogan: Veprimet dhe jo fjalët e talebanëve do të përcaktojnë rrjedhën e ngjarjeve

Duke folur në një ceremoni, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan theksoi se qeveria turke aktualisht po i afrohet mesazheve të udhëheqësve talebanë me një optimizëm të kujdesshëm.

” Veprimet dhe jo fjalët e talebanëve do të përcaktojnë procesin e ardhshëm në Afganistan, ” tha Erdogan.

Duke theksuar rëndësinë e arritjes së stabilitetit në Afganistan, Erdogan tha se Ankaraja vazhdon të jetë në “dialog të ngushtë” me të gjithë aktorët në vend për këtë qëllim.

Ai gjithashtu theksoi rëndësinë e formimit të një qeverie gjithëpërfshirëse në Afganistan, duke theksuar se përparësia në vendin e shkatërruar nga lufta duhet të jetë mbushja e vakumit të energjisë për të siguruar sigurinë dhe normalizimin publik.

” Komuniteti ndërkombëtar duhet të ndihmojë Afganistanin në këtë kohë të vështirë dhe të tregojë solidaritet, pavarësisht se kush qeveris vendin “, tha ai, duke shtuar se trupat dhe diplomatët turq po punonin shumë për të ruajtur rendin në aeroport për të mbajtur operacionet e evakuimit.

Më herët, Ministria Turke e Mbrojtjes njoftoi se ushtria turke kishte filluar tërheqjen nga Afganistani.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.