Ushtria ukrainase avancon në jug

09:00 04/10/2022

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se forcat e armatosura të Ukrainës kanë avancuar kundër forcave ruse dhe kanë çliruar disa qyteza e rajone tjera. Ai nuk ka dhënë hollësi shtesë në adresimin e tij ditor para popullit.

Mirëpo zyrtarët ukrainas dhe lideri i instaluar nga Rusia, kanë thënë se forcat e Kievit kanë avancuar në jug, duke rikthyer kontrollin e disa fshatrave përgjatë Lumit Dnjepër.

Komanda ushtarake ukrainase, e koncentruar në jug të shtetit, ka thënë se forcat e saj kanë shkatërruar 31 tanke ruse, një lansuese raketash, por nuk ka treguar se ku kanë ndodhur luftimet.

NjĂ« zyrtar i lartĂ« i ushtrisĂ« amerikane ka thĂ«nĂ« mĂ« 3 tetor se sulmet e forcave ukrainase kanĂ« shtyrĂ« RusinĂ« “nĂ« pozicion mbrojtĂ«s” nĂ« Herson dhe se janĂ« penguar pĂ«rpjekjet ruse pĂ«r rifurnizim tĂ« trupave nĂ« front tĂ« luftĂ«s.

Radio Evropa e Lirë nuk i ka verifikuar këto pretendime.

“Qendra tĂ« reja tĂ« populluara janĂ« çliruar nĂ« disa rajone. Luftimet e ashpra kanĂ« vazhduar nĂ« shumĂ« zona”, ka thĂ«nĂ« Zelensky.

Ai ka shtuar se “mĂ« shumĂ« pushtues janĂ« duke ikur, mĂ« shumĂ« humbje janĂ« duke pĂ«rjetuar dhe po rritet besimi qĂ« Rusia ka bĂ«rĂ« gabim kur ka nisur luftĂ«n kundĂ«r UkrainĂ«s”.

Një ditë më parë, Zelensky ka thënë se ushtria ukrainase ka kontroll të plotë mbi qytetin strategjik të Limanit, që gjendet në rajonin Donjeck. Rënia e Limanit kanë qenë një tjetër zmbrapsje për presidentin rus, Vladimir Putin pak ditë pasi ai ka aneksuar katër rajone ukrainase, të cilat i ka pushtuar ushtria ruse prej nisjes së luftës në fund të muajit shkurt.

Kievi dhe PerĂ«ndimi i kanĂ« konsideruar deklaratat e aneksimit si ilegale dhe tĂ« rreme. Lufta nĂ« UkrainĂ« ka nisur mĂ« 24 shkurt. VetĂ« Putin e quan luftĂ«n si “operacion special ushtarak” pĂ«r tĂ« çmilitarizuar UkrainĂ«n.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra. Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre./REL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *