Ushtria vret 100 protestues në Birmani

20:20 28/03/2021

Ndërkombëtarët dënojnë vrasjet masive

Këto pamje faktojnë masakrat me armë të ushtrisë së Birmanisë kundër civilëve të paarmatosur, protestuesve që kundërshtojnë sundimin e Juntës. 24-orëshi i fundit ka qenë më i përgjakshmi i rreth dy muajve protesta. Rreth 100 civilë u vranë nga përleshjet brenda 1 dite.

Departamenti Amerikan i Shtetit tha se vrasjet ishin tĂ« tmerrshme. Sekretari Antony Blinken akuzoi ushtrinĂ« se po masakron popullin tĂ« cilin duhet ta mbrojĂ«, pĂ«r t’i shĂ«rbyer njĂ« grushti njerĂ«zish.

Uashingtoni, Londra, Seuli e Tokio janĂ« mes firmĂ«tarĂ«ve tĂ« njĂ« deklarate tĂ« Kombeve tĂ« Bashkuara qĂ« dĂ«nojnĂ« vrasjet masive tĂ« protestuesve.  VetĂ«m Moska e Pekini nuk janĂ« shprehur pĂ«r kĂ«tĂ« ngjarje.

Pak ditë më parë, zv/ministri rus i Mbrojtjes vizitoi vendin dhe i tha kreut të juntës ushtarake të Birmanisë së Moska kërkonte thellimin e bashkëpunimit ushtarak.

Të Shtunën, ushtria organizoi një paradë në përkujtim të ditës së forcave të armatosura. Nga 1 Shkurti kur Junta rrëzoi kryeministren Aung San Suu Kyi, ushtria ka vrarë të paktën 400 civilë.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.