Uzbekistani, kontratë dyvjeçare me Gazprom, për herë të parë do të importojë gaz natyror nga Rusia

Uzbekistani njoftoi sot nënshkrimin e një kontrate dyvjeçare me kompaninë shtetërore ruse Gazprom për importimin e gazit natyror rus.

Kompanitë shtetërore “Uzgastrade dhe Gazprom kanë nënshkruar një kontratë dyvjeçare”, tha në një deklaratë Ministria e Energjisë së Uzbekistanit, duke sqaruar se kjo do të jetë hera e parë që vendi importon gaz natyror nga Rusia.

Sipas të njëjtit burim, dërgesat e gazit natyror do të fillojnë “më 1 tetor”, me një “vëllim vjetor prej rreth 2,8 miliardë metra kub”, përmes tubacionit të gazit natyror që lidh Rusinë me ish-republikat sovjetike të Azisë Qendrore.

Marrëveshja është nënshkruar në Shën Petersburg të premten dhe detajet e saj janë bërë të ditura sot.

Pas pushtimit rus të Ukrainës, importet e gazit rus nga Evropa ranë dhe tani Moska kërkon të drejtojë disa nga eksportet e saj te aleatët e saj në Azinë Qendrore, veçanërisht Kazakistani dhe Uzbekistani.

Këto vende, pavarësisht rezervave të tyre të gazit natyror dhe naftës, po përballen me një krizë energjetike. Në muajt e fundit, Rusia ka deklaruar vazhdimisht se synon të krijojë një “bashkim gazi” me këto dy shtete.

Uzbekistani u përball me një krizë të rëndë energjetike këtë dimër për shkak të një rritjeje të madhe të kërkesës së kombinuar me një dimër veçanërisht të ftohtë dhe infrastrukturën e tij të vjetëruar.

Kjo situatë bëri që Tashkenti, i cili në vitin 2022 prodhoi 51.7 miliardë metra kub gaz, të pezullonte përkohësisht eksportet e tij drejt Kinës. Në fund të janarit, Uzbekistani njoftoi një marrëveshje me Gazprom për blerjen e gazit natyror që në mars, por që atëherë nuk ka pasur njoftime të tjera.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts