Uzbekistani merr 142 milionë dollarë kredi koncesionare nga Banka Botërore për restaurimin e pyjeve

Banka Botërore ka miratuar një kredi koncesionare prej 142 milionë dollarësh për Uzbekistanin për të mbështetur një projekt për të rivendosur tokat pyjore të degraduara në rajone të ndryshme të vendit dhe për të promovuar bashkëpunimin e Uzbekistanit me vendet e tjera të Azisë Qendrore, tha zyra e bankës në Tashkent.

Projekti është pjesë e Programit të Peizazheve Rezistente në Azinë Qendrore që synon të rrisë elasticitetin ndaj shkretëtirëzimit të mëtejshëm, degradimit të peizazhit dhe ndryshimeve klimatike, tha ai.

Projekti i ri i financuar nga Banka Botërore do të ndihmojë në zbatimin e Konceptit për Zhvillimin e Sistemit Pyjor të Uzbekistanit deri në vitin 2030, i miratuar nga qeveria Uzbekistan në tetor 2020, tha në një deklaratë Marco Mantovanelli, menaxheri i vendit të Bankës Botërore për Uzbekistanin.

“Përmes ndërhyrjeve të restaurimit të peizazhit me bazë pemësh në zonat me toka të degraduara, projekti do të kontribuojë në rritjen e elasticitetit të peizazheve, sistemeve ushqimore, njerëzve dhe infrastrukturës, krijimin e vendeve të punës të bazuara në menaxhimin e burimeve natyrore dhe ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme, si dhe investimeve në natyrë”, tha ai.

Projekti do të zbatohet nga Komiteti Shtetëror i Pylltarisë i Uzbekistanit.

Sipas Bankës Botërore, Uzbekistani ka mbulim të ulët pyjor dhe gjatë 30 viteve të fundit, ai është degraduar për shkak të blegtorisë së pakontrolluar, rritjes së kërkesës për dru industriale dhe lëndë djegëse për shkak të burimeve të kufizuara të energjisë në zonat rurale dhe zgjerimit të bujqësisë nëpër pyje.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.