Uzbekistani miraton ligjin e ri mbi fetë

Uzbekistani ka miratuar njĂ« ligj mbi “lirinĂ« e ndĂ«rgjegjes dhe institucioneve fetare”, i cili zgjeron liritĂ« fetare nĂ« kĂ«tĂ« vend.

Sipas një deklarate nga Zyra Presidenciale e Shtypit, ligji hyri në fuqi pasi u nënshkrua nga presidenti Shavkat Mirziyoyev.

Sipas ligjit, procesi i regjistrimit zyrtar të institucioneve fetare dhe organizatave që ofrojnë edukim fetar u thjeshtua.

Ligji i ri, që shfuqizoi kërkesën për të marrë miratim nga prijësit e lagjeve për krijimin e institucioneve fetare ose shoqatave, numrin e nënshkrimeve të kërkuara për krijimin e tyre u ul nga 100 në 50.

Sipas ligjit, ndalimi i veshjes së rrobave fetare në publik, të tilla si shamia, gjithashtu u revokua.

PĂ«rveç kĂ«saj, ligji rregullon marrĂ«dhĂ«niet midis çështjeve tĂ« lidhura me shtetin dhe fesĂ« pasi shteti garanton bashkĂ«jetesĂ«n paqĂ«sore tĂ« tĂ« gjithĂ« pĂ«rfaqĂ«suesve tĂ« fesĂ« nĂ« vend.​​​​​​//AA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.