Vaksina AstraZeneca kundër Covidit mbërrin në Antarktidë

10:35 07/10/2021

Vaksina AstraZeneca kundër Covidit më në fund ka arritur në Antarktidë.

Këtë javë kanë mbërritur vaksinat për të imunizuar 23 anëtarët e stafit që kanë mbajtur stacionin kërkimor britanik Rothera gjatë dimrit polar.

Përveç disa rasteve në një bazë kiliane, Antarktida ka qenë pa Covid. Ndërsa afrohet sezoni i ri i kërkimit veror, protokollet e rrepta shëndetësore do të jenë përsëri në vend.

Për shembull, ekuipazhi i anijes së re polare të Mbretërisë së Bashkuar, RRS Sir David Attenborough, së shpejti do të hyjë në karantinë para se të nisen në jug muajin tjetër me pajisje dhe furnizime.

Një dozë e parë e vaksinës AZ tani është në krahët e shkencëtarëve, inxhinierëve dhe stafit ndihmës të stacionit, e administruar nga mjeku në vend. Goditja e dytë do të jepet brenda katër javësh.

Rothera ka qenë në thelb e mbyllur që nga Marsi kur vetëm një grup kryesor i stafit u mbajt në kontinent për të përballuar errësirën dhe motin e tmerrshëm që janë një tipar i dimrave polarë.

Ata tani do të kenë njëfarë imuniteti kur vizitorët të fillojnë të vijnë për sezonin e kërkimit veror.

“Njerëzit do të fillojnë të fluturojnë nga 20 Tetori e tutje, kështu që ata do të kenë të paktën një goditje të vaksinës,” shpjegoi John Eager, kreu i operacioneve polare në BAS.

“Por ne ende synojmë të ofrojmë siguri shtesë. Dhe kjo do të thotë që të gjithë ata që zbresin në stacionet e Antarktikut këtë vit do të bëjnë 14-ditë karantinë”, tha ai për BBC.

Udhëheqësi i stacionit dimëror Rothera Matthew Phillips shtoi: Arritja e vaksinave Covid e ka bërë atë një përvojë më të veçantë. Vaksinimi i njerëzve do ndihmojë në mbajtjen e popullsisë në stacionin dhe në Antarktidë pa Covid. Kjo na vë në një pozitë të shkëlqyeshme përpara një vere të zënë në stacion dhe në terren.

Ky është jugu më i largët që ka arritur vaksina AstraZeneca. Dhe kjo do të thotë që të gjitha kontinentet tani kanë marrë të paktën disa doza, siç kanë marrë të gjitha territoret britanike jashtë shtetit.

Këto dërgime të largëta u organizuan nga organizata jofitimprurëse e zhvillimit ndërkombëtar, Crown Agents, në emër të Zyrës së Jashtme.

“Ne kemi punuar që nga Marsi për t’i dërguar vaksinat, në çdo skaj të Tokës,” tha CEO i Crown Agents Fergus Drake. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.